SUROVINY

Těsto:

6 ks bílku
250 g kr. cukr
250 g mleté lískové nebo vlašské ořechy
2 lžíce polohrubá mouka

Krém:

6 ks žloutku
2 lžíce mléko
140 g moučkový cukr
50 g bílá čokoláda
150 g máslo

Poleva:

200 g bílá čokoláda
6 lžic olej

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Bílky vyšleháme do tuhé pěny a postupně přidáváme cukr a šleháme. Dostaneme lesklou pěnu, do které jemně – už jen vařečkou vmícháme mleté ​​ořechy smíchané s moukou.

  Příprava receptu Oříškové řezy se žloutkovým krémem, krok 1
 2. Těsto navrstvíme na plech o rozměru 21 x 36 cm, který jsme předem vymastili tukem a vysypali hrubou moukou. Pěkně uhladíme a dáme péct do předem vyhřáté trouby. Pečeme při teplotě 180 stupňů cca 30 minut.

  Příprava receptu Oříškové řezy se žloutkovým krémem, krok 2Příprava receptu Oříškové řezy se žloutkovým krémem, krok 3
 3. Žloutky s cukrem vyšleháme do tuhé pěny ve vodní lázni, přidáme mléko a šleháme do husté pěny. Odstavíme a do horké pěny přidáme na kostičky nalámanou bílou čokoládu a mícháme, dokud se nerozpustí. Necháme vychladnout a přidáme na menší kostky nakrájené máslo. Mixérem vyšleháme krém, který rozetřeme na koláč. Odložíme do lednice a připravíme polevu.

  Příprava receptu Oříškové řezy se žloutkovým krémem, krok 4Příprava receptu Oříškové řezy se žloutkovým krémem, krok 5Příprava receptu Oříškové řezy se žloutkovým krémem, krok 6
 4. Bílou čokoládu rozpustíme ve vodní lázni nebo v mikrovlnce, přidáme olej a spojíme. Navrstvíme na krém a necháme ztuhnout v lednici. Před krájením koláč vyjmeme z lednice cca 15 minut dříve, aby se poleva nelámala. Doporučují krájet ostrým horkým nožem.

  Příprava receptu Oříškové řezy se žloutkovým krémem, krok 7