SUROVINY

Budeme potřebovat:

1 kg polohrubá mouka
300 g mleté škvarky
50 g čerstvé droždí
1 lžička cukr
0,5 l mléko
2 lžičky sůl
2 ks žloutky
100 g máslo
1 lžička pepř
1 ks vejce na mazání
3 lžíce mléko na mazání

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. K mouce si přidáme máslo, žloutky, sůl, udělaný kvásek (mléko + cukr + droždí). Spolu důkladně prohněteme těsto, které necháme na tmavém a teplém místě vykynout cca 1 hodinu.
  2. Po vykynutí ho posypeme moukou a rozválíme na tloušťku cca 1 cm. Mleté škvarky pěkně rozmístíme po celém povrchu vypouklou stranou lžíce a posypeme solí a pepřem.
  3. Těsto si přeložíme takovým způsobem, že horní okraj přeložíme ke středu, spodní okraj přeložíme ke středu. Následně takto přeložené těsto si ještě jednou přeložíme stejným způsobem a otočíme ho vzhůru nohama, abychom dostali spoj na spodní straně. Přikryjeme utěrkou a necháme kynout cca 20 minut.
  4. Po uplynutí 20 minut ho rozválíme, jen mírne a za pomocí vykrajovátka si vykrajujeme pagáčky (nebo pohárem).
  5. Ukládáme je na plech, který jsme si vystlali papírem a potřeme je rozšlehaným vajíčkem. Na každý pagáč si uděláme mřížku ostrým nožem nebo lisem na brambory, který používáme, když děláme salát. Necháme je nakynout cca půl hodinu přikryté utěrkou.
  6. Pečeme při teplotě 180 stupňů cca 25 minut. Po upečení je vyjmeme a ihned potřeme mlékem a necháme je odstát 10 minut zakryté utěrkou. Dobrou chuť!