Čas přípravy: 35 min
Čas vaření: 14 min

SUROVINY

Odpalované těsto:

250 ml vody
100 g másla nebo rostlinného tuku
150 g hladké mouky
4 ks vajíčka
špetka soli

Vanilkový krém:

1 bal. vanilkový pudink nebo Zlatý klas
300 ml plnotučného mléka
1 bal. vanilkového cukru
3 lžíce kr. cukru

Dále budeme potřebovat:

šlehačku
světlou polevu od Dr. Oetker

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Do hrnce odměříme vodu, přidáme sůl, máslo nebo rostlinný tuk a necháme povařit. Jakmile voda začne vřít, vsypeme hladkou mouku, ihned zmírníme oheň a důkladně mícháme, aby se nevytvořily hrudky.
 2. Na velmi mírném ohni a za stálého míchání těsto krátce spaříme. Správné spařené těsto poznáme podle toho, že se začne oddělovat ode dna a stěn nádoby, je pevné a lesklé. Opalované těsto přendáme do studené mísy, mícháme a zpracováváme, dokud částečně nevychladne.

  Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 1
 3. Do těsta postupně zapracujeme jedno vejce po druhém a každé s těstem důkladně spojíme, dokud přidáme další. Hotové odpalované těsto musí být husté, hladké a lesklé.

  Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 2
 4. Plech potřeme tukem nebo vyložíme papírem, nakreslíme si na něm za pomoci sklenice a tužky orientační kroužku a cukrářským sáčkem něj stříkáme kolečka.

  Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 3
 5. Plech vložíme do dobře rozehřáté trouby na 200-220 stupňů. Rychlým zahřátím se v cestě vytvoří pára, která pečivo nafoukne. Prvních 7 minut nesmíme troubu otevírat, abychom neporušili narůstání těsta, jinak by větrníky zůstaly tvrdé a nízké. Po uplynutí 7 minut teplotu mírně ztišit, cca na 180 stupňů a pečeme, dokud nebudeme mít hezké zlatavé zbarvení pečiva.

  Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 4
 6. Když vidíme, že pečivo nám dostalo krásnou barvu, troubu vypneme a mírně pootevřeme dvířka. Větrníky nevybíráme! Necháme je takto v polootevřené troubě odstát 10 minut. Po uplynutí 10 minut, větrníky vyjmeme, ještě horké jejich překrojíme. Plnit je můžeme až po důkladném vychladnutí.

  Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 5
 7. Z mléka, cukrů a zlatého klasu/pudinku si uvaříme hustý krém, který také necháme mírně vychladnout.

  Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 6
 8. Vyšleháme si šlehačku a dáme ji do lednice vychladit. Vychladlé větrníky můžeme plnit. Nejdříve vanilkovým krémem. Pak šlehačkou

  Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 7Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 8
 9. Přikryjeme je a polijeme připravenou polevou podle návodu. Dobrou chuť!

  Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 9Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 10Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 11Příprava receptu Vynikajíci větrníky z odpalovaného těsta, krok 12