Čas přípravy: 40 min
Čas vaření: 25 min

SUROVINY

Těsto:

4 ks vejce
4 ks žloutky
6 PL kr. cukr
200 g polohrubá mouka
1 bal. prášek do pečiva
100 ml voda
100 ml slunečnicový olejš
petka sůl

Náplň:

1200 g jablko
1 PL citronová šťáva
1 bal. vanilkový cukr
1-1,5 KL mletá skořice
50 g zlatý klas nebo vanilkový pudink
50-100 ml voda – podle šťavnatosti jablek

Pěna:

4 ks bílky
špetka sůl8 PL kr. cukr
80 g nasekané ořechy

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Bílky vyšleháme se špetkou soli. Postupně přidáváme cukr a dobře vyšleháme. Když je pěna tuhá, pěkně bílá a metličky zanechávají stopy, na nejnižších otáčkách vmícháme žloutky. Přidáme vodu, olej a nakonec už jen ručně vmícháme prosátou mouku smíchanou s práškem do pečiva. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 15 minut. Použijeme plech o velikosti 30 x 40 cm, dno vymažeme a vysypeme moukou.

  Příprava receptu Jablečné řezy s pěnou a ořechy, krok 1
 2. Zatímco se peče těsto, připravíme náplň. Předem oloupané a na čtvrtky nakrájené jalká podusíme s vanilkovým cukrem, skořicí a vodou. Pokud jsou jablka málo kyselé, přidáme citrónovou šťávu. Nejprve přidáme pouze 50 ml vody, pak, je-li třeba, dolijeme. Podušené jabká rozmačkáme (jako brambory na kaši).
  Zlatý klas nebo vanilkový pudink rozmícháme v 300 ml vody a přilijeme do jablečné hmoty. Krátce povaříme a odstavíme. Kaši necháme chvíli stát a ještě teplou ji natřeme na upečené těsto. Rovnoměrně rozetřeme.

  Příprava receptu Jablečné řezy s pěnou a ořechy, krok 2Příprava receptu Jablečné řezy s pěnou a ořechy, krok 3Příprava receptu Jablečné řezy s pěnou a ořechy, krok 4
 3. Bílky se špetkou soli vyšleháme do pěny, postupně přidáváme cukr a hmotu přendáme do vodní lázně a šleháme dotuha alespoň 8-10 minut. Pěnu rozetřeme na jablečnou hmotu, posypeme nadrobno sekanými oříšky a dáme do trouby zapéct (150 stupňů cca 15 minut). Pěna má mít růžový nádech.

  Příprava receptu Jablečné řezy s pěnou a ořechy, krok 5Příprava receptu Jablečné řezy s pěnou a ořechy, krok 6Příprava receptu Jablečné řezy s pěnou a ořechy, krok 7Příprava receptu Jablečné řezy s pěnou a ořechy, krok 8