SUROVINY

Potřebujeme:

1 kg hl. mouky
3 hrnky hl. mouky
2 hrnky hrubá mouka
2 kostky droždí
1 ks vejce
3 hrsti kr. cukr
1 hrst soli
2 kopcovité vařečky sádla
2 naběračky mléka
teplá voda podle potřeby

Dále budeme potřebovat:

vejce na potření
mák na posypání

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Mouky prosejeme přes jemné síto do misky, přidáme vejce, cukr, sůl a sádlo. V teplém a oslazeném mléce rozdrobíme droždí, necháme vzejít kvásek. Nakonec ho přidáme k ostatním surovinám a zpracujeme těsto. Postupně přiléváme teplou vodu – podle potřeby.

  Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 1Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 2Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 3
 2. Vypracujeme vláčné těsto – dá to dost práce, protože je toho hodně, ale když chcete chutné domáci pečivo tak pšt a cico makej :). Necháme kynout hodinu zakryté utěrkou na teplém místě. Vykynuté těsto rozdělíme na 4 stejné části a ty ještě na další 4 části, ze kterých vyválíme hada. Z hada upleteme pletýnky, které ukládáme na plech.

  Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 4Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 5Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 6Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 7
 3. Necháme chvíli kynout a potřeme je rozšlehaným vajíčkem a posypeme mákem, případně kmínem nebo různými semínky.

  Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 8
 4. Pečeme při teplotě 180 stupňů cca 25 minut.

  Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 9
 5. Pochutnali jsme si. Snídaně byly konečně jako za starých časů s domácím pečivem, máslíčkem a medem. K tomu kafíčko a čajíček.

  Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 10Příprava receptu Domácí pletýnky posypané mákem, krok 11