SUROVINY

Těsto

8 bílku
8 lžic cukru
1 sáček vanilkového cukru Bourbon
3 lžice hladké mouky
3 lžice kakao
50 g nastrouhané tmavé čokolády
4 lžice zakysané smetany

Karamelový krém

4 lžice cukru
100 ml mléka
8 ks žloutku
100 g bílé čokolády
2 kostky mléčné čokolády
50 ml smetany ke šleháni

Karamelová poleva/glazura

4 lžice moučkového hnědého cukru (umeleme klasický hnědý cukr)
75 ml sladké smetany ke šleháni
100 g bílé čokolády
20 g másla

Čokoládová poleva – “čepička”

60 g tmavé čokolády
50 ml sladké smetany

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Těsto:
  Cukr a vaječné bílky vyšleháme mixérem na pevný sníh. Dřevěnou vařečkou vmíchame přeosátou mouku, kakao, vanilkový cukr, zakysanou smetanu a nastrouhanou čokoládu.
  Spodní část okrouhlé formy o průměru 24 cm vysteleme papírem na pečení a okraje formy vymažeme máslem.
  Pečeme při teplote 180 stupňů po dobu 15 minut, pak snížime teplotu na 170 stupňů a pečeme dalších 10-15 minut. Zkontrolujeme páratkem, zda je už těsto upečené.
  Upečené těsto vyjmeme z formy s papírem, převalíme na talíř a odstránime papír na pečení. Po vychladnutí rozřeřeme vodorovně na dva rovnaké pláty.
 2. Karamelový krém:
  Žloutky krátce prešleháme mixérem.
  Uděláme si karamel. Na mírném ohni rozpustíme cukr do hněda. Hrnec stáhneme z ohně a přidávame mléko. Pozor, bude prskat. Hrnec vrátime spět na plotnu a za stálého míchání rozpustíme skaramelizovaný cukr (5 – 10 minut).
  Přidáme žloutka a na mírném ohni za stálého míchání vaříme až směs začne houstnout (asi 5 minut). Odstranime z tepla a míchame, dokud krém nezhoustne. Párkrát ještě vrátime na plotnu a z plotny, stále míchame, nesmí se nám žloutka uvařit na praženici, ale krém musí mat strukturu hladkého pudinku. Proto střídame na ohni tam a spět, aby se nám to nepřevařilo.
 3. Pudink odstránime z tepla a přidáme kousky bílé čokolády a mléčné čokolády. Míchame, dokud se nerozpustí.
  Ochladíme na pokojovou teplotu, přidáme 50 ml tekuté smetany a vyšleháme mixérem.
 4. Plát těsta dáme spět do formy s odnimatelným dnem , navrstvíme krém, přikryjeme druhým plátem a dáme chladit na 2 hodiny do ledničky.
 5. Karamelová poleva/glazura:
  Na mírném ohni rozpustíme moučkový cukr, odstranime z tepla a přidáme smetanu. Dáme zpět na oheň a mícháme, dokud se cukr rozpustí (5 – 10 minut). Opět odstavíme z ohně a přidáme rozpuštěnou bílou čokoládu. Promíchame, přidáme máslo a směs míchame do hladka.
 6. Dort vytáhneme z ledničky a vyndáme ho z formy. Nalijeme polovinu horké karamelové polevy na dort. Stěrkou jemně rozmazávame glazuru od středu k obvodu dortu. Postup zopakujeme s druhou polovinou polevy, tu už lijeme na předcházejíci už mírne zatuhlou polevu.
 7. Necháme glazuru chvilku zatuhnout a vrátime dort do ledničky aspoň na 15 minut.
 8. Čokoládová poleva – “čepička”:
  Smetanu zahřejeme na mírnem ohni, nevaříme. Přidáme nalámanou čokoládu a míchame do rozpuštění.
 9. Čokoládu nalijeme do středu dortu. Lehce třeme stěrkou od středu k obvodu dortu, asi 2-5 cm od okraje dortu. Necháme vychladit v lednici. Dobrou chuť!