SUROVINY

1 ks větší hlávka bílého zelí
2 ks cibule (nadrobno)
cca 500 g mletého masa (mix hovězího a vepřového)
120 g rýže (v suchém stavu)
1 ks vejce
1 ks velká mrkev (najemno nastrouhat)
1 ks malá plechovka rajčatového protlaku
1 a 1/2 kostky hovězího bujónu
750 ml vody
olej
mletá sladká paprika (já dala uzenou)
sůl, mletý černý pepř

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Rýži si uvaříme klasicky doměkka v osolené vodě a necháme prochladnout. Na oleji necháme zpěnit 1 nadrobno pokrájenou cibuli, přidáme 3/4 nastrouhané mrkve, mírně opražíme, přidáme 3/4 rajského protlaku a mleté maso a zarestujeme. Přisypeme rýži, mletou papriku, sůl a mletý pepř, promícháme a odstavíme.
  2. Do zchladlé směsi přidáme vajíčko a důkladně promícháme.
  3. Zelný košťál seřízneme a kolem dokola nožem do hloubky obkroužíme, vložíme do hrnce s vroucí osolenou vodou a lehce vaříme asi 15 minut.
  4. Po uplynutí této doby už by se měly dát uvolnit jednotlivé listy. Vždy jeden “vylovím”, seříznu tvrdé žebro, vložím na okraj listu lžíci masové náplně a složím jako obálku (nejdříve přehnu přes náplň okraj, který mám blíže k tělu, pak oba boční volné okraje proti sobě a nakonec domotám) a ukládám těsně vedle sebe do pekáče.
  5. Na pánvi necháme na oleji zesklovatět zbylou 1 nadrobno pokrájenou cibuli, přidáme zbytek mrkve a rajského protlaku, zarestujeme, zalijeme 750ml vody, přidáme bujón, důkladně promícháme a necháme chvilku povařit. Nalijeme na závitky, pekáč pěkně neprodyšně zakryjeme alobalem a pečeme cca 45 minut na 190 stupňů.
  6. Podáváme bez přílohy, doladěné zakysanou smetanou.