SUROVINY

Těsto:
7 ks vajec
7 PL krystalový cukr
6 PL hladká mouka speciál
2 PL celý mák modrý
1 bal. prášek do pečivašpetka sůl

Krém:

400 ml mléko
1 bal. zlatý klas
100 g máslo
1 bal vanilkový cukr
2 PL moučkový cukr

Pařížská šlehačka:

500 ml šlehačka 33%
150 g hořká čokoláda
150 g bílá čokoláda

Šlehačka na vrch:

300 ml šlehačka 33%
2 PL kr. cukr
2 bal Smetafix
2 PL mák celý

Kromě toho:

700 ml meruňkový kompot domácí
4 bal. meruňkový džem domácí

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Vejce jsem rozdělila. K bílkům jsem přidala sůl a vyšlehala. Přidávala jsem po lžíci cukr. Žloutky jsem smíchala vidličkou a najednou jsem je přidala k sněhu. Mouku jsem smíchala s práškem do pečiva a v malých dávkách jsem ji opatrně vmíchala do tésta. Pak jsem přimíchala celý mák. Plech 27×37 cm s papírem na pečení – těsto jsem vylila a peklo se to ve vyhřáté troubě na 180 st. 12 min. Upečené jsem nechala vychladit na mřížce.

    Příprava receptu Makovo-meruňkový řez, krok 1Příprava receptu Makovo-meruňkový řez, krok 2Příprava receptu Makovo-meruňkový řez, krok 3Příprava receptu Makovo-meruňkový řez, krok 4
  2. V mléce jsem vymíchala zlatý klas a vanilkový cukr. Uvařila jsem hustou kaši, kterou jsem nechala částečně vychladit. Pak jsem přidala moučkový cukr a máslo. Krém jsem vyšlehala mixérem a uložila do lednice ztuhnout.
  3. Den předem jsem si připravila pařížskou šlehačku. Do rendlíku jsem vylila šlehačku, nalámané jsem do ní čokolády a za stálého míchání nechala čokolády roztát. Když začala hmota vřít ihned jsem vypnula sporák a nechala jsem ji vychladit. Vychladlou čokoládovou hmotu jsem uložila do lednice na 12 hod. Pak jsem ji přelila do úzké nádoby a mixérem jsem vyšlehanou hustou hmotu. Znovu jsem ji uložila do lednice.
  4. Šlehačku, cukr a Smetafix jsem vyšlehala na tvrdou hmotu a uložila jsem ji do chladničky ztuhnout.
  5. Sestavila jsem koláč. Na podnos jsem uložila makový korpus. Natřela jsem ho horkým džemem. Na džem jsem natřela krém. Na krém jsem uložila nakrájené meruňky. Na meruňky jsem natřela pařížskou čokoládu a koláč jsem uložila jsem ho na 6 hod. do chladničky. Natřela jsem ho šlehačkou. Třetinu šlehačky jsem si odložila na zdobení. Takto hotový koláč jsem uložila na celou noc do chladničky.

    Příprava receptu Makovo-meruňkový řez, krok 5Příprava receptu Makovo-meruňkový řez, krok 6Příprava receptu Makovo-meruňkový řez, krok 7Příprava receptu Makovo-meruňkový řez, krok 8Příprava receptu Makovo-meruňkový řez, krok 9
  6. Do odložené šlehačky jsem vmíchala 2 lžíce celého máku. Hmotu jsem vložila do cukrářského sáčku a ozdobila jsem vrch zákusků. Koláč třeba krájet horkým nožem. Velmi lahodný, meruňkově-čokoládový zákusek s křupavým mákem. Přeji vám dobrou chuť.