SUROVINY

Na těsto si připravte:

250 g (150 + 100 g) cukru krupice
250 g banánů (oloupaných)
15 g másla
dle chuti vanilkový extrakt
175 ml rostlinného oleje
2 ks vejce
150 g hladké mouky
75 g celozrnné hladké mouky (špaldové nebo pšeničné)
1 lžička skořice
2 lžičky prášku do pečiva
1/2 lžičky jedle sody
50 ml bílého jogurtu cca 3%

Jogurtový krém se skořicí:

450 – 500 g smetanového nebo řeckého jogurtu
300 g smetany ke šlehání min. 33%
4 lžíce krupicového cukru
1/2 lžičky skořice

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Troubu si předehřejte na 180 stupňů, dno dortové formy o průměru 23 cm si vyložte pečícím papírem.
  2. Banány rozlámejte na malé asi 2 cm kousky. Do menšího rendlíku dejte 150 g cukru, zalijte 25 ml vody a dejte vařit. Nemíchejte, jen občas zahýbejte rendlíkem. Cukr začne pomalu zlátnout a měnit se na karamel. Přidejte máslo, promíchejte, nejlépe dřevěnou vařečkou. Přidejte banány a míchejte, dokud se banány s karamelem nespojí a nezměknou, netrvá to dlouho. Sundejte se sporáku a nechte vychladnout.
  3. V míse smíchejte obě mouky, skořici, prášek do pečiva a jedlou sodu, nechte stranou. Vejce a zbývajících 100 g cukru vyšlehejte do pěny, pak pomalu zašlehejte olej. Přidejte banány i s karamelem a zašlehejte. Banány jsou měkké, měli by se krásně rozpadnout. Přisypte moučnou směs a dobře promíchejte, můžete i šlehačem. Nakonec přidejte jogurt.
  4. Směs nalijte do formy a dejte péct na 45 – 50 minut nebo až je korpus upečený. Nechte chvilku vychladnout, pak opatrně vyndejte z formy. Korpus si můžete udělat i den předem, na noc ho zabalte do folie a dejte do lednice.
  5. Jogurt nechte přes noc vykapat v plátnu nebo přes kávový filtr. Po dokapání by ho mělo být cca 300 g, hodně záleží, jaký druh jogurtu použijete. V míse ho lehce našlehejte.Smetanu vyšlehejte společně s cukrem a skořicí do tuhu a opatrně vmíchejte do tvarohu. Dle chuti můžete přisladit.
  6. Vychladlý korpus dvakrát vodorovně prokrojte, krém si rozdělte na tři části a promažte. Můžete ozdobit vlašskými ořechy, já použila glazované v cukru.