Čas přípravy: 50 min
Čas vaření: 45 min

SUROVINY

Těsto:

100 g máslo
50 g moučkový cukr
1 ks žloutek
1 bal. vanilkový cukr
špetka sůl
180 g hladká mouka

Pusinky:

3 ks bílky
150 g moučkový cukr
200 g mleté lískové oříšky

Nádivka:

150 ml smetana ke šlehání
150 g hořká čokoláda
150 g mleté lískové oříšky

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Máslo utřeme s moučkovým a vanilkovým cukrem do pěny, přidáme špetku soli, žloutek a nakonec i hladkou mouku. Zpracujeme hladké těsto, které odložíme do lednice na jednu hodinu.
 2. Zatímco těsto odpočívá v chladničce, připravíme pusinky.
 3. Bílky vyšleháme do pěny, postupně zašleháme cukr a nakonec přimícháme oříšky. Připravíme si plech, který vyložíme papírem a nakreslíme si stejné kolečka (průměr 3 cm), abychom věděli vrstvit oříškový sníh. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 150 stupňů 15 minut, potom teplotu snížíme na 100 stupňů a sušíme 20 minut. Upečené pusinky necháme vychladnout.

  Příprava receptu Lískooříškové cukroví na Vánoce - cukroví, které nesmí chybět na vašem vánočním stole, krok 1Příprava receptu Lískooříškové cukroví na Vánoce - cukroví, které nesmí chybět na vašem vánočním stole, krok 2
 4. Linecké těsto z ledničky vyjmeme, rozválíme na plát silný cca 2-3 mm a pomocí okrouhlé formičky vykrájíme kolečka o průměru 3 cm. Ukládáme je na papírem vyložený plech na pečení a pečeme při teplotě 200 stupňů cca 8 – 10 minut.
 5. Smetanu ohřejeme (dáváme pozor, aby nezačala vřít) a odstavíme. Přidáme na kousky nalámanou čokoládu a mícháním ji rozpustíme. Přidáme opečené mleté ​​lískové oříšky a celou hmotu důkladně spojíme.

  Příprava receptu Lískooříškové cukroví na Vánoce - cukroví, které nesmí chybět na vašem vánočním stole, krok 3
 6. Na linecké kolečko navrstvíme oříškový krém a položíme oříškovou pusinku. Můžeme je papat hned, ale nejlepší jsou na druhý den, když linecké kolečko změkne.

  Příprava receptu Lískooříškové cukroví na Vánoce - cukroví, které nesmí chybět na vašem vánočním stole, krok 4Příprava receptu Lískooříškové cukroví na Vánoce - cukroví, které nesmí chybět na vašem vánočním stole, krok 5Příprava receptu Lískooříškové cukroví na Vánoce - cukroví, které nesmí chybět na vašem vánočním stole, krok 6

* Z dávky vyjde 60 ks.