SUROVINY

200 ml vlažné vody
10 g čerstvého droždí
1 lžička cukru
2 lžičky soli
1,5 lžíce oleje
300 g hladké mouky

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Droždí rozdrobíme do mísy, přidáme lžičku cukru a upatláme (nejlépe lžičkou) tekuté těstíčko. Zalijeme částí vlažné vody, poprášíme moukou a necháme vzejít kvásek.
 2. Přilijeme zbytek vody, přidáme olej a po částech přisypáváme mouku smíchanou se solí. Vypracujeme hladké a pružné těsto, které nesmí lepit.
 3. Těsto necháme přikryté kynout na teplém místě 45 minut. Po 45 minutách rozpálíme troubu na alespoň 220°C. Já rozpálila na 230°C horkovzduch + horní ohřev.
 4. Vykynuté těsto si rozdělíme na 4 stejné dílky a z každého z nich vyválíme na pomoučněném válu placku o průměru cca 16 cm. Každou placku dáme na svůj vlastní pečící papír a necháme přikryté ještě 15 minut nakynout.

  Příprava receptu Domácí pita chléb, krok 1
 5. Placky pečeme v troubě samostatně cca 8 minut. Po vytažení placku na boku ihned nařízneme a “splácneme”, abychom vytlačili přebytečný horký vzduch. POZOR na horkou páru.

  Příprava receptu Domácí pita chléb, krok 2
 6. Upečené a naříznuté placky skládáme do mísy, kterou máme vystlanou utěrkou a uchováváme přikryté dokud se nedopečou všechny. V míse pod utěrkou je necháme vychladnout, kdybychom je nechali chladnout pouze na vzduchu, tak by byl chléb až příliš křehký a rozpadal se. Řekněme, že přikrytý chleba jakoby “navlhne” a je vláčný a poddajný pro další spolupráci.
 7. Zatím, co chleby chladnou, tak si můžeme připravit náplně pro finální servírování. Je na každém, čím naplní svůj pita chléb. Tak ať se vám daří a pochutnáte si stejně jako my. Na závěr přikládám inspiraci, čím jsme plnili my.

  Příprava receptu Domácí pita chléb, krok 3