Čas přípravy: 90 min
Čas vaření: 15 min

SUROVINY

500 g hladká mouka
100 g kr. cukr
300-320 ml mléko
7 g sušené droždí
1 ks vejce
60 g rozpuštěné máslo
1 bal. vanilkový cukr
1/2 lžičky sůl
vejce na potření
cukr na posypání
trošku vody
mák na posypání

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Z mléka odebereme 100 ml a přidáme lžičku cukru. Zahřejeme, cukr se rozpustí a přidáme droždí. Jemně poprášíme moukou, přikryjeme talířkem a necháme kynout na teplém místě.
 2. Do mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, vejce, vanilku, rozpuštěné a ochlazené máslo, přidáme kvásek a vypracujeme nadýchané hladké, pružné těsto. Přikryjeme ho a necháme kynout – mělo by zdvojnásobit svůj objem. Trvá to cca hodinu. Vykynuté těsto přendáme na vál a rozdělíme ho na dvě poloviny. Jednu vrátíme zpět do misky, přikryjeme utěrkou ať neoschnou.

  Příprava receptu Domácí sladké pečivo - staré dobré loupačky, krok 1
 3. Z poloviny těsta uděláme 7 kuliček, dlaní rozmačkáme a vyválíme na tenko. Svineme a ohneme do tvaru měsíce. Ukládáme na papírem vyložený plech a takto připravené rohlíčky necháme kynout asi půl hodinu. Po 10 minutách kynutí rohlíků začneme připravovat i rohlíky z druhé poloviny těsta.

  Příprava receptu Domácí sladké pečivo - staré dobré loupačky, krok 2Příprava receptu Domácí sladké pečivo - staré dobré loupačky, krok 3Příprava receptu Domácí sladké pečivo - staré dobré loupačky, krok 4Příprava receptu Domácí sladké pečivo - staré dobré loupačky, krok 5
 4. Vykynuté potřeme rozšlehaným vajíčkem, do kterého jsme přidali lžičku cukru a lžičku vody, posypeme je mákem a dáme péct do předem vyhřáté trouby na 180 stupňů asi 15 minut.

  Příprava receptu Domácí sladké pečivo - staré dobré loupačky, krok 6
 5. Po upečení vyjmeme z trouby a necháme vychladnout pod utěrkou.

  Příprava receptu Domácí sladké pečivo - staré dobré loupačky, krok 7