Není nad domácí pečivo. Ta vůně, která se šíří kuchyní při pečení a ty radostné tváře, které výsledek ochutnávají. Domácí rohlíky byly pro mě vždy tou nejlepší a nejchutnější volbou při pečení domácího pečiva. Doma je milujeme, chutnají téměř stejně jako z obchodu. Autor: Jaja

55 min

Čas přípravy

18 min

Čas vaření

Suroviny

500 g

hladká mouka

2 lžičky

sůl

20 g

čerstvé droždí

1 lžíce (kopcem)

zakysaná smetana

200 ml

mléko

100 ml

voda

Postup receptu

  1. Hladkou mouku prosejeme na pracovní desku, do středu uděláme důlek, přidáme sůl, zakysanou smetanu, mírně teplé mléko a vodu, rozdrobíme droždí. Necháme chvíli postát, aby se aktivovaly kvasnice.
  2. Potom vše rukama vypracujeme na hladké těsto, které necháme kynout, dokud zdvojnásobí svou velikost. Následně rozdělíme na 10 kousků, ze kterých vytvarujeme kuličky. Ty ještě necháme 10 minut stát zakryté bavlněnou utěrkou.
  3. Vykynuté kuličky těsta válečkem rozválíme do tvaru trojúhelníku a širší stranou srolujeme do tvaru rohlíku.
  4. Přeložíme je na papírem vyložený pečící plech. Ukládáme je tak, aby spoj byl vždy dolů. Během pečení se tak neotevře.
  5. Troubu vyhřejeme na 220 stupňů a na dno trouby položíme starší plech.
  6. Když máme troubu vyhřátou, rohlíky potřeme vodou a vložíme do trouby. Do plechu na dně trouby nalijeme sklenici studené vody. Vytvoří se tak pára. Troubu hned zavřeme, aby pára neunikla. Pracujeme rychle.
  7. Pečeme 13 minut na 220 stupňů, poté teplotu snížíme na 200 a dopečeme cca 5 minut – sledujeme. Záleží na typu trouby, jak dlouho budete potřebovat péct.
  8. Po vyjmutí z trouby je potřeme slanou vodou, případně nechcete-li sůl, potřete je studenou vodou.