Pokud patříte mezi milovníky koprovky, či jí třeba chcete dát šanci, čeká vás zde recept, dle kterého si omáčku můžete připravit. Vlastně nejde o nic složitého, potřebovat budete jen trochu času a ty správné ingredience.

35 min

Čas přípravy

35 min

Čas vaření

Suroviny

550 ml

vývar,

200 ml

smetana (33 % tuku),

60 ml

ocet,

20 g

hladká mouka,

20 g

máslo,

podle chuti

kopr

1-2 lžičky

cukr

podle chuti

sůl

Postup receptu

  1. Prvním krokem je příprava jíšky. Na pánvi rozpusťte máslo a nechte ho zpěnit. Přisypte mouku a míchejte, zhruba půl minuty. Poté přidávejte vývar – po částech. Nejprve přilijte zhruba jednu třetinu a dobře rozmíchejte, aby nevznikly hrudky. Proces opakujte, nechte chvilku probublat a poté přilijte zbytek vývaru a promíchejte.
  2. Vzniklou omáčku nechte vařit zhruba dvacet minut. Je dobré ji občas promíchat, aby se mouka nepřichytila. V mezičase si připravte ocet. Potřebovat budete malý kastrůlek, ve kterém ocet přivedete k varu. Využijte digestoř či hodně větrejte – výpary z octu jsou velmi nepříjemné. Nicméně díky varu je odstraníte a do omáčky tak dostanete jen tu nejlepší chuť. Ocet by se měl svařit zhruba na třetinu až čtvrtinu původního množství.
  3. Do bublající omáčky přilijte smetanu, promíchejte a nechte přejít varem. Přidejte ocet, cukr podle chuti a sůl. Zamíchejte a můžete ochutnat. Poté dle potřeby dochuťte.
  4. Na závěr přidejte nasekanou koprovou nať. Podávat můžete s vařeným hovězím masem či vajíčky.

U koprovky je oblíbenou kombinací maso a knedlíky, v odlehčené variantě pak vajíčka a brambory. Kombinovat však můžete dle svých chutí. Základní recept na omáčku zůstává vždy stejný, je přitom jednoduchý a chutný.