Koblihy na všechny způsoby jsou oblíbenou sladkostí nejenom Čechů, ale v různých variantách se vyskytují všude po světě. Jestli vás již tradiční recept na koblihy omrzel, máte ho v malíku nebo prostě jen chcete experimentovat v kuchyni, vyzkoušejte koblihy zaplétané.

30 min

Čas přípravy

20 min

Čas vaření

Suroviny

525 g

hladká mouka

175 g

hrubá mouka

300 ml

mléko

120 g

máslo

60 g

cukr krupice + cukr na posypání

40 g

droždí

1 balení

vanilkový cukr

1 lžička

citronová kůra

4 ks

vejce

olej

skořice

Postup receptu

Jak připravit zaplétané koblihy

Zaplétané koblihy nejsou nijak náročné. K jejich přípravě budete potřebovat klasické kynuté těsto na koblihy. Po jeho vykynutí z něj uválíte kolečka, z těch pak tenké hady a následně upletete jednoduché copánky, které usmažíte ve vyšší vrstvě oleje a po usmažení posypete cukrem a skořicí nebo třeba naplníte marmeládou.

  1. Mléko vyndejte s dostatečným předstihem z lednice a nechte ohřát na pokojovou teplotu. Do mísy přes síto prosejte 100 g hladké mouky, přidejte 300 ml mléka a droždí a nechte alespoň 15 minut odpočívat. Mezitím si připravte zbytek surovin.
  2. Až vzejde kvásek přidejte do mísy zbytek surovin (kromě oleje a skořice) a vypracujte těsto. Hotovo budete mít ve chvíli, kdy těsto bude nelepivé, hladké, pružné a poddajné.
  3. Z těsta vytvarujte kouli nebo váleček, vraťte ho do misky, posypte trochou hladké mouky, zakryjte utěrkou a na teplém místě nechte 40 minut vykynout. Nakynuté těsto vyndejte na pomoučněný vál a připravte si z něj nejprve malé kuličky (velké asi jako golfový míček) a ty následně vyválejte v tenké provázky.
  4. Koblihy můžete zapékat ze tří, čtyř, pěti nebo i šesti provázků. Až budete mít všechny zapletené koblihy hotové, nechte je ještě dalších 30 minut nakynout. Snažte se jejich začátky i konce pečlivě spojit k sobě, aby se vám při smažení nerozplétaly.
  5. V hluboké pánvi či hrnci si rozpalte vyšší vrstvu oleje a následně do něj vkládejte zapletené koblihy. Nezapomeňte je osmažit z obou stran dozlatova. Zabere vám to dvě až tři minuty z každé strany. Protože při smažení se koblihy zvětší, smažte je raději postupně a s dostatkem prostoru okolo sebe, protože jinak by se vám mohly spojit v jednu obří koblihu.
  6. Po usmažení nechte pletence okapat na vrstvě papírových ubrousků a než vystydnou, obalte je cukrem a skořicí.

Při zaplétání myslete na to, že ještě nakynou. Dělejte je proto raději menší a buďte precizní při utahování.

Zaplétané koblihy se dají samozřejmě naplnit také marmeládou, Nutellou nebo pomazat tvarohem, vaší oblíbenou pomazánkou či namočit do čokolády po vzoru churros.