Bramboráky u nás patří mezi dobře známou pochoutku. Základem receptu jsou samozřejmě brambory, finální podoba smažených placek se však může lišit. Nabízí se několik tipů, díky kterým zvládnete perfektní bramborové placky.

Historie bramboráků

Ještě než se zaměříme na samotný postup přípravy, pojďme se podívat na trochu historie. Pěstování brambor se na našem území rozvinulo ve druhé polovině 17. století a s tímto obdobím je spojován také rozvoj bramboráků. Jde o lidové jídlo, které si v různých krajích získalo vlastní název. V jižních Čechách je to cmunda, na Plzeňsku pak vošouchy. Ve východních Čechách se pak můžeme setkat s označením kramfleky, křapáče, či dokonce zmrazky. Vyzkoušejte klasický recept na bramboráky jako od babičky.

Ať už jim chcete říkat jakkoli, klíčová je správná příprava pro perfektní výsledek.

Jak správně připravit bramboráky?

Původně byly bramboráky opravdu jednoduchým a levným jídlem – základem bylo pouze těsto ze syrových strouhaných brambor a sůl. Aktuální podoba placek však zpravidla zahrnuje také:

  1. mouku
  2. vajíčko
  3. mléko
  4. koření

Pro ochucení je používán česnek a majoránka, přidat lze například i kmín. Vyzkoušet můžete různé recepty a objevit ten, který vám zachutná nejvíce.

Syrové brambory po nastrouhání poměrně rychle hnědnou. Jakmile je scedíte, zalijte je horkým mlékem. Zabráníte tak hnědnutí v syrovém stavu i případnému modrání placek po usmažení.

Perfektně křupavá placka

Kouzlo bramboráku spočívá v jeho křupavosti. Smažení bramborových placek přitom není zrovna hračka. Základem je výběr pánve. Nejlepší volbou je nerezová pánev, se kterou dosáhnete křupavé kůrky a zlatavé barvy. Na teflonové či smaltované pánvi takového výsledku lze dosáhnout jen stěží.

V každém případě je velmi důležité pánev správně zahřát. Dno musí nahromadit dostatek tepla, aby při vložení studených surovin nevychladlo. Proto je dobré si pánev nejdřív nasucho nahřát, zhruba dvě minuty. Pro smažení je pak nejlepší sádlo, nejen pro chuť, ale i nepřilnavost povrchu.

Optimální doba smažení

Vychytat, jak dlouho smažit bramborák, chce trochu praxe. Jakmile máte pánev rozehřátou, nastavte plotýnku zhruba na střední stupeň. Při nízké teplotě bramboráky nezezlátnou, zatímco při příliš vysoké se povrch rychle spálí a vnitřek zůstane syrový. Tuk na okraji bramboráku by měl lehce bublat.

Smažte z jedné strany zhruba 2-3 minuty, z druhé strany pak stačí kratší doba.

Zeleninová obměna

Ačkoli je celý recept založen na bramborách, můžete přidat zeleninu. Lze tak naradit čtvrtinu až polovinu množství brambor. Skvělou volbou je mrkev či cuketa. Zajímavou variantou je pak i celer nebo dýně. Nabízí se tak různé možnosti pro experimentování a objevení nových chutí.

Bramboráky jsou velmi oblíbeným jídlem s dlouhou historií. Praktické tipy vám pomohou dosáhnout perfektního výsledku – krásně zlatavých a křupavých bramborových placek.