Rozpočet:

250 g polohrubé mouky, půl lžičky soli, 125 g Hery, 1 žloutek, 50 g uzeného sýra, 15 g droždí, půl lžičky moučkového cukru, 100 ml vlažného mléka.

Mouka na vál, rozšlehaný bílek se špetkou soli na potření a 50 g strouhaného eidamu na posypání.

Postup:

Droždí rozdrobíme do hrnku, přidáme moučkový cukr, trochu mouky a trochu vlažného mléka. Promícháme a na teplém místě necháme vzejít kvásek.

Na vál prosejeme mouku, přidáme sůl, po obvodu rozložíme na kousky nakrájenou Heru a uprostřed uděláme důlek, do kterého vlijeme zbytek mléka a přidáme vzešlý kvásek a žloutek. Najemno nastrouháme uzený sýr a ze všech surovin vypracujeme měkké těsto, nejdřív nožem a potom rukama. Těsto necháme vykynout a rozdělíme je na čtvrtiny, ze kterých postupně vyválíme tenké (asi 1,5 mm) kulaté placky. Placky zarovnáme rádlem podle velké mísy nebo kulaté šablony a rádlem je rozdělíme na 16 výsečí. Z jednotlivých výsečí potom rolujeme lasturky od základny ke špici. Rolky přendáme na plech vyložený papírem na pečení tak, aby špička byla vespod, potřeme je rozšlehaným bílkem a posypeme najemno nastrouhaným eidamem. Lasturky pečeme dočervena při 180°C po dobu 12-15 minut.