Rozpočet:

Pro 4 osoby: 100 g hrubé krupice, 100 g polohrubé mouky, 400 ml mléka, půl lžičky soli, 1 balíček vanilkového cukru, 1 lžíce kandované pomerančové kůry, 3 žloutky, hrst mandlových lupínků, 2 lžíce oleje, 2 lžíce rumu, sníh ze 3 bílků a 100 g krupicového cukru, 7 vyzrálých meruněk.

Rozpuštěné máslo na vymazání a strouhanka na vysypání zapékací mísy.

Sníh ze 3 bílků, špetky soli a 50 g krupicového cukru, mandlové lupínky na posypání a meruňkový rozvar na přelití (meruňková marmeláda rozvařená s trochou vody).

Postup:

Krupici s moukou dáme do mísy a zalijeme 300 ml studeného mléka. Promícháme a necháme asi hodinu stát. Meruňky očistíme, vypeckujeme a nakrájíme na menší kousky. Z bílků, špetky soli a krupicového cukru ušleháme tuhý sníh. Ve zbytku mléka rozšleháme žloutky se solí a vanilkovým cukrem. Přidáme olej, kandovanou pomerančovou kůru, mandlové lupínky a rum. Směs vlijeme do mísy s nabobtnalou moukou a krupicí, dobře promícháme a nakonec přidáme meruňky a tuhý sníh z bílků. Umícháme hodně řídké těsto, vylijeme je na vymazanou, strouhankou vysypanou zapékací mísu a vložíme do trouby vyhřáté na 160°C. Pečeme po dobu 35-40 minut dočervena. Upečené těsto pak natrháme vidličkou, obrátíme, aby byl spodek nahoře, a dáme ještě asi na 10 minut do trouby vyhřáté na 180°C opéci. Na sněhovou čepici ušleháme pevný sníh se špetkou soli a zašleháme krupicový cukr. Sníh navršíme na opečený trhanec, posypeme mandlovými lupínky a necháme v horké troubě zrůžovět. Hotový trhanec rozdělíme na talíře a přelijeme meruňkovým rozvarem.