Rozpočet:

300 g polohrubé mouky, 60 g másla, 2-3 žloutky, 40 g moučkového cukru, sůl, 1 lžička citrónové kůry, 1 balíček vanilkového cukru, kvásek z 20 g droždí, asi 200 ml obyčejné smetany.

Rozinky naložené v rumu dovnitř buchtiček.

Rozpuštěné máslo na vymazání formy a potření buchtiček před pečením, moučkový cukr na posypání upečených buchtiček (nemusí být).

Krém z vanilkového pudinku s rumem nebo ovocnou šťávou na přelití a šlehačka na ozdobení.

Postup:

Z droždí, trošky cukru, mouky a vlažného mléka necháme vzejít kvásek. V míse umícháme do pěny změklé máslo, žloutky a moučkový i vanilkový cukr. Potom do mísy prosejeme mouku, přidáme vlažnou smetanu, kvásek, sůl a citrónovou kůru. Vypracujeme měkké těsto, mísu přikryjeme utěrkou a těsto necháme vykynout. Rozinky naložené v rumu přecedíme přes sítko a důlky belešníku vymažeme rozpuštěným máslem. Vykynuté těsto znovu propracujeme, pak z něj lžičkou vykrajujeme malé kousky, balíme do nich 2-3 rozinky a tvoříme kuličky, které klademe do důlků belešníku. Kuličky necháme ještě chvíli kynout, pak je potřeme rozpuštěným máslem a belešník vložíme do trouby vyhřáté na 180°C. Pečeme po dobu 15 minut dočervena. Buchtičky necháme trochu zchladnout, přendáme je na misku nebo talíř, přelijeme vanilkovým krémem, ozdobíme šlehačkou a podáváme.