Rozpočet:

Pro 4-5 osob: 500 g jemně strouhané mrkve (karotky), 150 g krupicového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 250 g oloupaných vykrájených jablek výrazné chuti, citrónová kůra a šťáva, 1/2 lžičky skořice, 150 ml mléka, 2 balíčky vanilkového pudinku, 3 žloutky.

Rybízová marmeláda na potření, sníh ze 3 bílků se špetkou soli a 50 g krupicového cukru a vrchovatá lžíce strouhaných vlašských ořechů na posypání.

Máslo na vymazání a strouhané ořechy na vysypání formy.

Postup:

Strouhanou mrkev podusíme do měkka s citrónovou kůrou, krupicovým a vanilkovým cukrem. Pudinky a žloutky rozšleháme v mléku, vlijeme do horké mrkvové kaše a povaříme do zhoustnutí. Směs odstavíme, přidáme nahrubo nastrouhaná jablka, skořici a citrónovou šťávu. Za občasného promíchání necháme trochu zchladnout. Zapékací mísu nebo koláčovou formu vymažeme máslem a vysypeme strouhanými ořechy, rozetřeme do ní mrkvovou hmotu a pečeme ji při 150-160°C asi 35 minut.

Ze 3 bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a zašleháme do něj krupicový cukr. Upečený nákyp potřeme slabou vrstvou rybízové marmelády, na celou plochu rozetřeme ušlehaný sníh, posypeme jej strouhanými ořechy, vrátíme formu do trouby a necháme sníh zezlátnout.