Rozpočet:

Těsto: 120 g změklého másla, 120 g moučkového cukru, špetka soli, 3 vejce, 1 balíček skořicového cukru, 1 vrchovatá lžíce kakaa, 200 g polohrubé mouky, 1 rovná lžička prášku do pečiva, asi 120 ml mléka nebo smetany.

Náplň: 50 g strouhaných vlašských ořechů, 50 g rozpuštěné zchladlé hořké čokolády, 2 žloutky, 1 vrchovatá lžíce škrobové moučky, 1-2 lžíce rumu, podle chuti moučkový cukr.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání formy, 4 středně velké čerstvé hrušky a moučkový cukr na posypání.

Postup:

Chlebíčkovou formu vymažeme tukem, vysypeme prosátou strouhankou a uložíme do chladničky.

Na náplň důkladně promícháme všechny uvedené suroviny a hmotu rovněž uložíme do chladničky.

Hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců a naplníme vychlazenou čokoládovou hmotou.

Vejce ušleháme v míse s moučkovým a skořicovým cukrem, kakaem, máslem a solí. Po částech vmícháme prosátou mouku s práškem do pečiva a mléko nebo smetanu. Umícháme hustší těsto a vlijeme je do chlebíčkové formy. Naplněné hrušky postavíme do těsta vrškem dolů. V případě potřeby vršek seřízneme, aby hrušky vyčnívaly z těsta jen kousek. Chlebíček pečeme při 160°C po dobu 45-50 minut. Asi 10 minut před koncem pečení přikryjeme formu alobalem nebo pečícím papírem, aby se povrch moučníku nespálil. Upečený chlebíček (zkusíme vpíchnutím špejle) necháme chvíli stát ve formě a pak jej překlopíme na kuchyňskou mřížku. Po vychladnutí moučník pocukrujeme a nakrájíme na silnější plátky.