Rozpočet:

Základní těsto: 120 g Hery, 150 g moučkového cukru, 3 žloutky, 200 g polohrubé mouky, 1 rovná lžička prášku do pečiva, 3 bílky, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru.

Dále: 100 g strouhaných vlašských ořechů, 1-2 lžíce rumu, půl lžičky mleté skořice, 100 g mletého máku, 1 lžíce citrónové šťávy, 100 g jemně nastrouhané mrkve.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání koláčové formy, 50 g strouhaných vlašských ořechů a moučkový cukr na posypání.

Postup:

Koláčovou formu vymažeme tukem, vysypeme strouhankou a uložíme do ledničky.

V míse ušleháme (nebo třeme) do pěny Heru s moučkovým cukrem a po jednom zašleháme (vmícháme) žloutky. Mouku smícháme s práškem do pečiva. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a zašleháme do něj vanilkový cukr. Do máslové hmoty pak zamícháme po částech prosátou mouku s práškem do pečiva a sníh z bílků. Těsto rozdělíme na třetiny. Do první vmícháme ořechy, skořici a rum, do druhé mák a citrónovou šťávu a do třetí nastrouhanou mrkev.

Těsta postupně rozetřeme do připravené koláčové formy. Nejprve dáme ořechové, potom makové a nakonec mrkvové. Povrch posypeme strouhanými ořechy a formu s koláčem vložíme do trouby. Pečeme při 160-170°C po dobu 40 minut. Upečený zchladlý koláč pocukrujeme a nakrájíme.