Rozpočet:

Těsto: 100 g moučkového cukru, 3 žloutky, 2 menší banány, 3 lžíce rumu, 1 lžíce citrónové šťávy, 6 lžic oleje, 1 lžička citrónové kůry, 200 g polohrubé mouky, 1 rovná lžička prášku do pečiva, 3 bílky, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru.

Ostatní: Rozpuštěné máslo na vymazání a strouhanka na vysypání koláčové formy, vyzrálé čerstvé meruňky, máslová drobenka s citrónovou kůrou a moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Koláčovou formu vymažeme máslem, vysypeme strouhankou a uložíme do ledničky. Meruňky očistíme, vypeckujeme a nakrájíme na čtvrtiny. Připravíme si máslovou drobenku.

Moučkový cukr a žloutky ušleháme v míse do husté pěny, vmícháme najemno nastrouhané banány, rum, olej, citrónovou kůru a šťávu. Mouku promícháme s práškem do pečiva. Z bílků a špetky soli ušleháme pevný sníh a zašleháme do něj vanilkový cukr. Prosátou mouku s práškem do pečiva a sníh po částech opatrně vmícháme do banánové hmoty. Vzniklé hustší těsto rozetřeme do koláčové formy, hustě poklademe čtvrtkami meruněk (řeznou stranou nahoru) a posypeme drobenkou. Koláč pečeme v troubě vyhřáté na 170°C po dobu asi 40 minut dozlatova. Upečený zchladlý koláč pocukrujeme a nakrájíme na dílky.