ozpočet:

Těsto: 3 žloutky, 120 g moučkového cukru, 200 g strouhaných oloupaných jablek, 150 g polohrubé mouky, 100 g strouhaných vlašských ořechů, půl lžičky skořice, 1 lžíce kakaa, 1 rovná lžička prášku do pečiva, 2 lžíce rumu, sníh ze 3 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 100 g rozpuštěného másla.

Poleva: 75 g másla, 75 g hořké čokolády, 1 lžíce vody, 50 g moučkového cukru, 2 lžíce rumu.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhanka nebo strouhané ořechy na vysypání koláčové formy a nadrobno posekané ořechy na posypání koláče.

Postup: 

Koláčovou formu vymažeme tukem, vysypeme strouhanými ořechy nebo strouhankou a uložíme do chladničky.

Mouku smícháme s práškem do pečiva, kakaem, skořicí a strouhanými ořechy.

Ze žloutků a moučkového cukru ušleháme hustou pěnu, vmícháme strouhaná jablka, rum a rozpuštěné zchladlé máslo. Z bílků a špetky soli ušleháme pevný sníh, zašleháme do něj vanilkový cukr a spolu se sypkou směsí po částech vmícháme do jablečné hmoty. Těsto husté asi jako na lívance rozetřeme do připravené koláčové formy a pečeme v troubě vyhřáté na 160°C po dobu asi 30 minut. Mezitím si připravíme polevu. Do rendlíku dáme vodu, máslo a čokoládu a za stálého míchání necháme rozpustit. Potom odstavíme, přidáme rum, upečený horký koláč polevou přelijeme a posypeme nasekanými ořechy. Koláč pak necháme vychladnout a nakrájíme.