Rozpočet:

Těsto: 5 žloutků, 150 g moučkového cukru, 250 g měkkého tvarohu, 5 lžic oleje, 1 lžička citronové kůry, 250 g polohrubé mouky, 1 balíček prášku do pečiva, asi 150 ml mléka, 5 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru.

Maková hmota: 150 g koupené makové náplně, půl lžičky mleté skořice, 50 ml mléka (nebo i více, podle potřeby), 50 ml rumu.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání formy, moučkový cukr na posypání chlebíčku.

Postup:

Formu na pečení vymažeme rozpuštěným tukem, vysypeme strouhankou a uložíme do chladničky.

Do koupené makové náplně přidáme skořici, mléko a rum a umícháme řídkou hmotu.

V míse ušleháme žloutky s moučkovým cukrem do husté pěny a zašleháme tvaroh a olej. Přidáme citrónovou kůru. Z bílků a špetky soli našleháme pevný sníh, vsypeme vanilkový cukr a dotuha vyšleháme. Do tvarohové hmoty pak vmícháme střídavě po částech mouku s práškem do pečiva, mléko a bílkový sníh a umícháme těsto husté asi jako na lívance. Třetinu těsta rozetřeme na dno připravené formy, na ně dáme polovinu makové hmoty, dále druhou třetinu tvarohového těsta, zbytek makové hmoty a na závěr opět tvarohové těsto. Urovnáme povrch, těsto opatrně promícháme špejlí a vložíme formu do (horkovzdušné) trouby vyhřáté na 150-160°C. Pečeme po dobu 50-60 minut. Upečený chlebíček necháme chvíli stát ve formě, pak jej překlopíme na kuchyňskou mřížku a po vychladnutí přendáme na podnos, pocukrujeme a nakrájíme.