Rozpočet:

Těsto: 250 g hladké mouky, 150 g chlazeného másla, 1 vejce, 50 g krupicového cukru, 1-2 kapky vanilkového aroma, špetka soli.

Náplň: 3-4 jablka, šťáva z 1 citronu, 2 vejce, 1 žloutek, 60 g krupicového cukru, půl lžičky mleté skořice, 200 ml smetany ke šlehání.

Změklé máslo na vymazání koláčové formy, mouka na vál a moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Koláčovou formu dobře vymažeme změklým máslem a uložíme do chladna.

Na vál prosejeme mouku, po obvodu rozložíme máslo nakrájené na kousky, na střed vlijeme mírně našlehané vejce, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme měkké těsto, nejdříve nožem a potom rukama. Těsto zabalíme do fólie a uložíme na chvíli do chladničky.

Mezitím si oloupeme jablka, zbavíme je jádřinců a nakrájíme na osminky. Jablka pokapeme citrónovou šťávou a rovněž uložíme do chladna.

Na zálivku mírně našleháme vejce se žloutkem a cukrem. Přidáme skořici a smetanu a dobře promícháme, aby se cukr rozpustil.

Vychlazené těsto rozválíme na 3 mm silný kruhový plát, zarovnáme je rádlem a pomocí válečku nebo plastové podložky přeneseme do připravené koláčové formy. Opatrně vytlačíme rukama vzduch a formu s těstem uložíme na 30 minut do chladničky, popř. na 8 až 10 minut do mrazničky. Na vychlazené těsto pak hustě rozložíme nakrájená jablka a zalijeme je smetanovou směsí. V horkovzdušné troubě pečeme koláč při 150-160°C po dobu 40-50 minut. Podáváme teplý, posypaný moučkovým cukrem.