Rozpočet:

8-10 ks: 200 g krupicového cukru, 2 vejce, 150 g změklého másla, špetka soli, 2-3 lžíce rumu, 1 kelímek zakysané smetany (190 g), 200 g hladké mouky, 100 g strouhaných vlašských ořechů, 1 vrchovatá lžička prášku do pečiva, půl lžičky mleté skořice.

2-3 čerstvé hrušky, půlky vlašských ořechů (24-30 ks), moučkový cukr se skořicí.

Olej ve spreji do košíčků a moučkový cukr na posypání upečených muffin.

Postup:

Do misek na muffiny vložíme papírové košíčky na pečení (nebo použijeme plech na muffiny) a vnitřek vystříkáme olejovým sprejem. Hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na větší kousky.

Celá vejce vyšleháme s krupicovým cukrem, solí a změklým máslem do husté pěny. Zašleháme zakysanou smetanu. Mouku promícháme s práškem do pečiva, strouhanými ořechy a skořicí a směs vmícháme do ušlehaného krému. Nakonec přidáme rum a umícháme těsto o trochu hustší, než lívancové. Připravené košíčky naplníme asi do poloviny těstem, doprostřed položíme kousek hrušky a překryjeme zbylým těstem. Nahoru položíme tři půlky vlašských ořechů a zasypeme je moučkovým cukrem se skořicí. Misky s košíčky vložíme do horkovzdušné trouby vyhřáté na 180°C a při této teplotě pečeme muffiny zhruba 15 minut. Potom teplotu snížíme na 150-160°C a pečeme ještě asi 10 minut. Upečené muffiny necháme v miskách trochu zchladnout, pak je vyjmeme a poprášíme moučkovým cukrem.

Před konzumací sloupneme papírové košíčky!