Rozpočet:

Těsto: 200 g moučkového cukru, 2 vejce, 3 lžíce tekutého medu, 50 g másla, 1 balíček vanilkového cukru, pomerančová i citrónová kůra, půl lžičky skořice, 2 lžičky jedlé sody, 450 g hladké mouky, špetka soli.

Náplň: 250 g mletého sušeného ovoce (jahody, třešně, brusinky, švestky, datle, …), 100 g piškotových drobečků, 2 bílky, 250 g strouhaných vlašských ořechů, 1 balíček vanilkového cukru, 2 lžíce rybízové marmelády, podle chuti rum.

Čokoládová poleva, bílá poleva a oplatkové kuličky v čokoládě na ozdobení.

Postup:

Rozpustíme tuk a rozšleháme v něm vejce, cukr, med a mléko. Směs nahřejeme, nesmí však vařit, a necháme trochu zchladnout. Na vál prosejeme mouku s jedlou sodou, uprostřed uděláme důlek, vlijeme teplou směs, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme vláčné těsto. Zabalíme je do fólie a necháme v chladnu přes noc rozležet. Pak těsto rozdělíme na poloviny, vyválíme obdélníkové pláty, propícháme je vidličkou a upečeme na plechu s papírem na pečení. Pečeme asi 8 minut při teplotě 180°C. Po vychladnutí potřeme jeden plát náplní, položíme na něj druhý, mírně zatížíme a necháme alespoň jeden den v chladničce rozležet. Korpus pak nakrájíme na stejně široké pruhy a potřeme je rybízovou marmeládou. Nakonec z pruhů nakrájíme obdélníky, které namáčíme do čokoládové polevy a zdobíme oplatkovými kuličkami. Po ztuhnutí čokolády ještě na řezy nastříkáme proužky bílé polevy.