Rozpočet:

Těsto: 500 g hladké mouky, 500 g polohrubé mouky, 250 g másla, 100 g moučkového cukru, sůl, 1 kostka droždí, 3-4 žloutky, 1 balíček vanilkového cukru, 500-600 ml mléka.

Citrónová kůra.

Ostatní: Mouka na vál, rozšlehané vejce na potření a čokoládové pecky. Směs moučkového a vanilkového cukru na posypání upečeného pletence.

Postup:

Z droždí necháme vzejít kvásek. Do mísy kuchyňského robotu prosejeme obě mouky, promícháme je s moučkovým cukrem, doprostřed uděláme důlek, nalijeme do něj vlažné mléko s rozšlehaným vanilkovým cukrem, solí a žloutky a přidáme kvásek. V robotu vypracujeme tužší těsto a necháme je vykynout. Vykynuté těsto pak vyklopíme na vál, propracujeme rukama a rozdělíme je na třetiny. (Z jedné třetiny jsem upekla štolu a z druhé vánočku.) Do poslední části těsta vpracujeme citrónovou kůru. Těsto rozdělíme na šest stejně velkých dílů a vyválíme z nich válečky. Tři válečky položíme rovnoběžně vedle sebe, tři křížem přes ně a střed propleteme (viz foto). Potom spleteme volné konce, přeneseme pletenec na plech vyložený papírem na pečení a necháme nakynout. Vykynutý pletenec potřeme rozšlehaným vejcem, ozdobíme čokoládovými peckami a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme při 180°C po dobu 10 minut, potom teplotu zmírníme na 150°C a ještě asi 25 minut dopékáme. Ke konci pečení přikryjeme pletenec pečícím papírem, aby povrch příliš neztmavnul. Upečený moučník necháme vychladnout na kuchyňské mřížce, pak jej přendáme na podnos, posypeme směsí moučkového a vanilkového cukru a nakrájíme.