Rozpočet:

Medové těsto: 1 kg polohrubé mouky, 1 kostka droždí se lžičkou moučkového cukru, 150 g medu, 150 g másla, 2 balíčky vanilkového cukru, 1 rovná lžička soli, 1 vrchovatá lžička citrónové kůry, 1-2 lžíce citrónové šťávy, 5 žloutků, 500-600 ml mléka.

Náplň: 120 g strouhaných pražených vlašských ořechů, 120 g švestkových povidel, 1 balíček vanilkového cukru, půl lžičky mleté skořice, 1-2 lžíce rumu, podle chuti moučkový cukr.

Ostatní: Mouka na vál, rozpuštěné máslo na potření bochánku před pečením a moučkový cukr na posypání upečeného moučníku.

Postup:

Mléko mírně zahřejeme a rozšleháme v něm žloutky, sůl a vanilkový cukr. Necháme vzejít kvásek, rozpustíme máslo s medem, odstavíme, přidáme citrónovou kůru a šťávu a necháme směs trochu zchladnout. Do mísy prosejeme mouku, přidáme ostatní suroviny (kvásek, mléčnou a medovou směs) a vypracujeme vláčné těsto (ručně nebo v robotu), mísu přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme těsto vykynout. Mezitím si připravíme náplň smícháním uvedených surovin. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněný vál a ještě je propracujeme rukama.

(Poté, co jsem část těsta zpracovala na muffiny a část na záviny, zbylo asi 450 g těsta.)

Zbylé těsto rozválíme nebo roztáhneme rukama, doprostřed dáme připravenou náplň, utvoříme bochánek a položíme ho na plech s papírem na pečení spojem dolů. Bochánek uprostřed křížem nařízneme a zboku uděláme ještě další čtyři menší zářezy. Necháme asi 20 minut kynout, potom bochánek potřeme rozpuštěným máslem a vložíme plech do trouby vyhřáté na 180°C. Pečeme po dobu 35-40 minut dočervena. Upečený bochánek necháme trochu zchladnout a posypeme jej moučkovým cukrem.