Rozpočet:

Olejové těsto (viz „Tvarohový koláč …“): 1 kg polohrubé mouky, 130 g krupicového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 1 vrchovatá lžička soli, 5 žloutků, 250 ml oleje, 50 ml rumu, 500-600 ml mléka nebo smetany, 1 kostka (42 g) droždí, 1 vrchovatá lžička citrónové kůry.

Ostatní: Vlašské ořechy naložené v medu (sklenička od dětské výživy), lžíce rumu, zbytek tvarohové náplně, popř. jiná náplň, rozpuštěné máslo na vymazání formy a potření závinů před pečením a moučkový cukr na posypání upečených závinů.

Postup:

Necháme vzejít kvásek. Do mísy prosejeme mouku, přidáme krupicový a vanilkový cukr, žloutky, olej, rum, sůl, citrónovou kůru, vzešlý kvásek a vlažné mléko a ručně nebo robotem (použila jsem robot) vypracujeme měkké těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a těsto necháme na teplém místě vykynout. Ořechy v medu nadrobno nasekáme, dáme do misky a vmícháme lžíci rumu. Z vykynutého těsta oddělíme asi 600 g, rozdělíme je na čtvrtiny, propracujeme na válu, postupně rozválíme na obdélníkové pláty a potřeme buď ořechy v medu, tvarohovou nebo jinou nádivkou a svineme. Záviny přeneseme do vymazané formy na bagety, potřeme je rozpuštěným máslem a nahoře několikrát nastřihneme nůžkami. Necháme asi 20 minut kynout a potom pečeme v troubě vyhřáté na 180°C po dobu 25-30 minut. Upečené zchladlé záviny pocukrujeme a nakrájíme.