Rozpočet:

Těsto: 500 g polohrubé mouky, 70 g moučkového cukru, 1 rovná lžička soli, 150 g rozpuštěné Hery, asi 250 ml mléka, 2 žloutky, 30 g droždí, 1 lžička citrónové kůry.

Náplň: 250 g měkkého tvarohu (kostka), 100 g moučkového cukru, 350 ml mléka, 1 vanilkový pudink, 1 balíček vanilkového cukru.

Ostatní: 100 g rozpuštěného másla na potření, kompotované broskve nebo meruňky, máslová drobenka a moučkový cukr na posypání upečených koláčů.

Postup:

Broskve nebo meruňky přecedíme přes sítko a necháme okapat.

Připravíme si kvásek. Do mísy nasypeme mouku, vlijeme rozpuštěnou Heru a přidáme kvásek. Mléko mírně zahřejeme a rozšleháme v něm sůl, cukr a žloutky, přidáme citrónovou kůru a směs vlijeme do mísy s moukou. Ručně nebo za pomoci kuchyňského robotu (popř. domácí pekárny) vypracujeme měkké těsto a necháme je vykynout.

Mezitím si připravíme náplň. Svaříme 250 ml mléka s vanilkovým cukrem a vlijeme do něj pudink rozmíchaný ve zbytku mléka. Uvaříme hustý pudink a necháme jej zchladnout. Tvaroh vyšleháme s moučkovým cukrem a smícháme s vychlazeným pudinkem.

Vykynuté těsto rozdělíme na tři díly, a postupně vyválíme tři obdélníkové pláty, asi 30×25 cm. Potřeme rozpuštěným máslem a podélně stočíme. Závin pak rozřežeme na 6-8 stejně velkých dílků položíme je řeznou stranou na plech vyložený papírem na pečení a dlaní roztlačíme. Potřeme opět rozpuštěným máslem, nahoru dáme vrchovatou lžičku náplně a do ní položíme půlku meruňky nebo osminku broskve. Posypeme máslovou drobenkou a necháme ještě chvíli kynout. Koláče pečeme 10-15 minut v troubě vyhřáté na 180°C, pak teplotu snížíme na 160°C a po dobu 15-20 minut dopékáme. Upečené teplé koláče poprášíme moučkovým cukrem.