Rozpočet:

500 g polohrubé mouky, 30 g droždí, 50 g moučkového cukru, 2 žloutky, 125 g rozpuštěného vlažného másla, 250 ml mléka, sůl, 1 lžička citrónové kůry.

Tvarohová náplň: 250 g měkkého netučného tvarohu, 1 žloutek, 50 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, citrónová kůra – promíchat.

Povidlová náplň: 300 g švestkových povidel, půl lžičky mleté skořice, 1 balíček vanilkového cukru, 1-2 lžíce rumu – promíchat.

Rozšlehané vejce na potření před pečením a moučkový cukr na posypání upečeného závinu.

Postup:

Do mísy prosejeme mouku, uprostřed uděláme důlek a vlijeme do něj droždí rozmíchané se lžičkou cukru, moukou a vlažným mlékem. Necháme droždí vzejít, pak přidáme žloutky rozšlehané ve vlažném mléku s moučkovým cukrem, dále sůl, máslo a citrónovou kůru. Vypracujeme vláčné těsto, poprášíme je moukou, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout. Mezitím si připravíme náplně. Vykynuté těsto propracujeme na válu, rozdělíme na poloviny a vyválíme obdélníkové pláty, které po délce potřeme z jedné poloviny tvarohovou a z druhé povidlovou náplní. Stočíme záviny, přeneseme je na plech vyložený papírem na pečení a necháme chvíli kynout. Potom záviny potřeme rozšlehaným vejcem, propícháme vidličkou a plech vložíme do trouby vyhřáté na 170°C. Pečeme po dobu 30-40 minut dočervena. Upečené zchladlé záviny pocukrujeme a nakrájíme na silnější plátky.