Rozpočet:

Těsto: 250 g polohrubé mouky, 30 g moučkového cukru, sůl, půl balíčku vanilkového cukru, citrónová kůra, kvásek z 20 g droždí, 1 žloutek, 60 g rozpuštěného másla, 125 ml mléka.

Nádivka: 200 g sušených švestek, 100 g sušených jablek, 50 g strouhaných piškotů, 50 ml rumu, dvě lžíce krupicového cukru, špetka skořice

Rozšlehané vejce na potření koláče, 50 g mandlových třísek a moučkový cukr na posypání.

Postup:

Příprava nádivky: Sušené švestky a sušená jablka umeleme na masovém strojku, přidáme cukr, piškotové drobečky, skořici a rum a dobře promícháme.

Z uvedených surovin vypracujeme v míse vláčné těsto a necháme je vykynout. Koláčovou formu vymažeme máslem. Vykynuté těsto vyklopíme na vál, znovu propracujeme a vyválíme kulatou placku. Z okraje placky pak vykrájíme těsně vedle sebe trojúhelníky tak, aby byl středový kruh velký, jako koláčová forma. Na celou kruhovou plochu pak rozetřeme připravenou nádivku, přes ni přetáhneme přečnívající cípy těsta, potřeme je rozšlehaným vejcem a celý koláč posypeme mandlovými třískami. Necháme ještě chvíli kynout. Pečeme při 160-170°C asi 40 minut dočervena. Upečený zchladlý koláč pocukrujeme.