Rozpočet:

Korpus: 10 žloutků, 200 g krupicového cukru, 200 g strouhaných lískových oříšků, 100 g strouhané hořké čokolády, 50 g hladké mouky, 50 g strouhaných piškotů, půl lžičky prášku do pečiva, 10 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 10 lžic rozpuštěného másla.

Krém: Kaše z 250 ml mléka, 2 lžic krupicového cukru a 2 lžic polohrubé mouky, 250 g másla, vrchovatá lžíce moučkového cukru, 250 g kakaové pomazánky, 200 g strouhaných lískových oříšků, podle chuti rum.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhané oříšky na vysypání dortové formy o průměru 26 cm.

Rum na postříkání, 200 g strouhané hořké čokolády na obalení boku dortu, celé lískové oříšky a rozpuštěná hořká čokoláda na ozdobení.

Postup:

Dortovou formu vymažeme tukem, vysypeme strouhanými oříšky a uložíme do chladničky. Máslo rozpustíme a necháme zchladnout. Smícháme prosátou mouku s práškem do pečiva, strouhanými piškoty, oříšky a čokoládou.

Žloutky ušleháme s krupicovým cukrem do husté světlé pěny. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a zašleháme do něj vanilkový cukr. Do žloutkové pěny pak střídavě přidáváme sypkou směs, rozpuštěné máslo a sníh z bílků. Těsto vlijeme do připravené dortové formy a pečeme při 150°C po dobu 60-70 minut. Upečený korpus překlopíme na kuchyňskou mřížku a necháme zchladnout.

Na krém uvaříme kaši z mléka, cukru a mouky, přikryjeme ji potravinovou fólií a necháme vychladnout. Máslo a moučkový cukr vyšleháme do pěny, zašleháme do ní zchladlou kaši a kakaovou pomazánku, přidáme rum a méně než polovinu krému dáme stranou na potření korpusu a zdobení. Do větší části krému vmícháme strouhané lískové oříšky a můžeme přidat ještě rum podle chuti. Vychladlý korpus dvakrát prořízneme, postříkáme rumem, promažeme krémem a sestavíme. Celý povrch dortu potřeme částí odloženého krému, bok potáhneme strouhanou čokoládou a uložíme korpus do chladničky. Jakmile krém ztuhne, postříkáme horní plochu dortu pomocí cukrářského sáčku se zatavenou tryskou proužky rozpuštěné hořké čokolády a nakonec dort ozdobíme odloženým krémem a lískovými oříšky.