Je jaro, všecko se zelená a kvete, a to přímo svádí k upečení nějaké zelené dobroty. Tak mám pro vás recept na zelenkavý pistáciový cheesecake s jemnými tóny limetky a polevou z bílé čokolády.

Recept jsem připravovala ve spolupráci se Světem plodů. Jejich oříšky a sušené ovoce jsou tak dobré, že pro jiné už ani nechodím. Oříšky jsou krásně křupavé, ovoce sladké samo o sobě, bez přidaných cukrů a nesířené. Veškeré produkty ve Světě plodů se vybírají opravdu pečlivě a na chuti i vzhledu to jde znát.

Kromě ovoce a ořechů u nich najdete také ořechová másla, semínka, čokoládu, vanilku, sušené kytičky na zdobení dortů a spoustu dalšího. Doma máme rádi jejich lyofilozované (mrazem sušené) dobroty, na ty si potrpí hlavně malý Jéňa. A já jsem ráda, že ve Světě plodů nakoupím i bez obalu.

PÁR POZNÁMEK PŘED PEČENÍM

Upéct cheesecake může být pro některé z vás trochu věda, zvlášť pokud jste je nikdy dřív nezkoušeli. Proto doporučuji ke čtení článek Jak upéct dokonalý cheesecake, kde najdete spoustu tipů a rad, aby se vám cheesecaky povedly.

Pistáciovou chuť dodá cheesecaku pistáciová pasta, v tomto receptu používám značku Lepé. Můžete použít jakoukoli jinou pistáciovou pastu nebo máslo, ale je důležité, aby byla udělaná jen ze 100 % mletých pistácií. Umělé chutě a barviva nechceme. Podle druhu použitých pistácií a způsobu mletí se barva i struktura pasty/másla může měnit. Nicméně chuť bude velmi podobná. 

Cheesecake peču ve formě o průměru 20 cm. Pokud máte jen formu s průměrem 24 cm (to je ta nejběžnější velikost), doporučuji použít na korpus 200 g sušenek a 95 g másla a množství náplně i polevy zdvojnásobit. 

Při pečení dávám na dno trouby hrnec s vodou, který během pečení vytvoří páru a cheesecake nebude vysušený. Díky páře se peče o něco déle (tedy pokud hrnec do trouby z nějakého důvodu nedáte, cheesecake se bude péct přibližně 35 minut).

Polevu z bílé čokolády připravuji nad vodní lázní. Vodní lázeň připravíte tak, že dáte na plotnu menší hrnec s vroucí vodou a necháte ji jemně pobublávat. Na hrnec posadíte nerezovou misku, do které dáte společně čokoládu, smetanu a máslo. Miska se nesmí dotýkat vroucí vody, aby se čokoládová směs nepřipálila. Nechejte čokoládu pomalu rozpouštět a občas promíchejte, dokud nevznikne hladký krém bez hrudek a kousků.

PISTÁCIOVÝ CHEESECAKE S BÍLOU ČOKOLÁDOU

8-10 porcí

Korpus

 • 140 g máslových sušenek
 • 65 g másla

Náplň

 • 280 g krémového sýra (použila jsem 200 g Lučiny a 80 g tučného tvarohu ve vaničce)
 • 90 ml smetany ke šlehání
 • 65 g moučkového cukru
 • 70 – 80 g pistáciové pasty nebo pistáciového másla 
 • 1 lžíce limetkové šťávy
 • 1/2 lžičky nastrouhané limetkové kůry
 • 2 vejce vel. M

Poleva

Na ozdobu

 • 15 g nahrubo nasekaných pistácií
 • několik sušených lístků růží
 1. Dno dortové formy o průměru 20 cm vyložte pečicím papírem.
 2. Suroviny na náplň vytáhněte z lednice alespoň 2 hodiny před pečením, aby stihly dojít do pokojové teploty. Jinak by se náplň mohla srazit.
 3. Sušenky na korpus rozemelte najemno, máslo rozpusťte. 
 4. V misce promíchejte a vzniklou směs, která připomíná mokrý písek, natlačte na dno a boky formy do výšky asi 2,5 cm. Dejte na hodinu ztuhnout do lednice.
 5. Nyní si připravte náplň. Nejdříve však předehřejte troubu na 160 stupňů, program rovnoměrné pečení shora i zdola. Na dno trouby umístěte malý hrnec s vodou, který při pečení dodá potřebnou páru.
 6. Náplň na cheesecake míchám ručně kovovou metličkou, ale můžete použít i mixér. Do misky dejte krémový sýr, smetanu, cukr, pistáciovou pastu a šťávu a kůru z limetky. Míchejte, dokud směs není hladká a světlounce zelená. Nesmí v ní být hrudky.
 7. Nakonec přidejte vejce a v této chvíli už opravdu promíchejte ručně. Mixér by do směsi vešlehal vzduch a cheesecake by se při pečení zbytečně nafouknul, což je nežádoucí.
 8. Náplň nalijte na vychlazený korpus a nechejte 5 minut odstát, během této doby se na povrchu mohou objevit vzduchové bublinky. Abyste je odstranili, bouchněte s formou několikrát o kuchyňskou linku.
 9. Cheesecake dejte do trouby a pečte 45 – 50 minut. Upečený koláč poznáte tak, že okraje budou upečené, ale prostředek se bude chvět trochu jako želé. 
 10. Vypněte troubu, její dvířka pootevřete a koláč takto nechejte alespoň hodinu chladnout. Tím předejdete popraskání koláče na povrchu a navíc dojde a zpevní se.
 11. Koláč přemístěte na linku, nechejte ho chladnout další hodinu a mezitím si připravte čokoládovou polevu.
 12. Nad vodní lázní společně rozpusťte čokoládu, smetanu a máslo do podoby hladké polevy. Přelijte jí povrch koláče a posypejte nasekanými pistáciemi a plátky růží.
 13. Cheesecake vložte do lednice a nechejte alespoň 5 hodin vychladit.