Pečení z kvásku dlouho nebylo mou silnou stránkou. Chleba se mi nedařil, a tak jsem na kvas zanevřela, pořád mi ale nedal spát. Jednoho dne jsem objevila recept na jednoduchý chleba bez hnětení a světe div se, chleba se mi povedl jak namalovaný. Od té doby jsme s kvasem kámoši a já začínám pomalu experimentovat s jinými druhy pečiva. Jedním takovým velmi povedeným experimentem je i můj toastový chleba.

Toastový chleba je docela jednoduchý na přípravu. Přibližně 12 hodin předem si uděláte rozkvas jako při pečení kvasového chleba. Dál už jen přidáte ostatní suroviny, necháte kynout ve formě a pečete.

Pokud máte času o chlup víc, můžete zkusit postup s autolýzou, kdy je výsledkem o poznání nadýchanější chleba. Do hnětací mísy dáte mléko, 500 g mouky, vejce a cukr a necháte jen promíchat. V této chvíli lepek v mouce rozvine svůj potenciál. Po 30-60 minutách přidáte rozkvas, zbylých 120 g mouky a sůl a zpracujete těsto. Nakonec do něj po částech přidáváte máslo při pokojové teplotě a necháte míchat tak dlouho, dokud se těsto nezačne samo odlepovat od stěn mísy.

Chleba potřebuje dlouhé kynutí, trvá to i 5-10 hodin, podle toho, jak máte doma teplo. V chladné kuchyni v zimě doporučuju nechat chleba přes noc a upéct až ráno, naopak v létě to bude rychlejší proces.

Těsto je nejlepší připravit v kuchyňském robotu s nástavcem hák na kynutá těsta, protože jen tak bude těsto opravdu dobře zpracované.

Čím déle chleba kyne, tím bude výraznější bude charakteristický kyselý podtón chleba po upečení.

TOASTOVÝ CHLEBA Z KVASU

 • 320 ml plnotučného mléka
 • 200 g rozkvasu (12 hodin předem smíchejte 75 g žitné nebo hladké mouky, 125 ml vody a velkou lžíci kvasu)
 • 85 g másla
 • 1 vejce
 • 20 g cukru
 • 650 g hladké mouky
 • 15 g soli
 • 1 vejce na potření
 1. Do mísy nebo kuchyňského robotu dejte všechny ingredience a propracovávejte 5-10 minut, dokud není těsto hladké a pružné.
 2. Těsto zakryjte a nechejte v míse kynout asi 2 hodiny, každou půlhodinu těsto přeložte.
 3. Nakonec z těsta vytvořte váleček ve tvaru veky.
 4. Formu na toastový chleba vymažte olejem a vysypejte hrubou moukou. Vložte do ní těsto, přikryjte utěrkou a nechejte v pokojové teplotě kynout, trvá to 5-10 hodin podle teploty u vás doma. Vykynuté těsto zvětší svůj objem zhruba třikrát a bude přesahovat okraj formy.
 5. Ve chvíli, kdy je dokynuto, předehřejte troubu na 200 stupňů. Vejce rozšlehejte a potřete povrch těsta.
 6. Pečte 10 minut na 200 stupňů, poté snižte teplotu na 180 stupňů a pečte ještě 35 minut. Chleba musí být zlatavý na povrchu a znít dutě na poklep.
 7. Vyklopte z formy a nechejte vychladnout na mřížce.