Zima už je tady a s ní přichází i báječné voňavé pečení. A teď nemám na mysli jen vánoční cukroví. Nevím proč, ale v zimě mám potřebu péct sladkosti se spoustou skořice, zázvoru, vanilky, zkrátka se vším, co krásně provoní kuchyň a zpříjemní ten zimní čas. A perník k těmto dobrotám samozřejmě patří.

Receptů na perníků je velká spousta, někdo přidává do těsta jablko, další zase povidla či marmeládu. Můžete ho promazat nebo polít čokoládou. Já tentokrát zkusila recept, kde se do těsta přidává melasa. Ta mu dodá nejen tmavý vzhled, ale především specifickou a nezaměnitelnou chuť. Určitě ji proto nevynechávejte ani ničím nenahrazujte. 

Perník je krásně vláčný a voňavý, není příliš sladký, ale to určitě není na škodu. Skvěle chutná s bílým jogurtem nebo kopečkem zakysané smetany. Pekla jsem v chlebíčkové formě, ale pokud ji nemáte po ruce, klidně si ho připravte v klasickém „pekáčku“.

Perníkový chlebíček s melasou:

240 g polohrubé mouky

1 lžička jedlé sody

špetka soli

3-4 lžičky perníkového koření

110 g změklého másla

50 g cukru krupice

120 g třtinové melasy*

2 vejce

240 ml podmáslí 

Troubu předehřejte na 175 stupňů, chlebíčkovou formu o rozměru ca. 30×10 cm vymažte máslem a vysypte moukou, strouhankou nebo mletými ořechy. 

V misce smíchejte prosátou mouku s jedlou sodou, solí a perníkovým kořením.

V jiné misce vyšlehejte společně máslo s cukrem, pak přidejte postupně melasu a obě vejce. Do této směsi střídavě přidávejte moučnou směs a podmáslí. Nakonec těsto prošlehejte hezky do krémova a nalijte do připravené formy.

Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 40-45 minut. Špejlí si ověřte, že je chlebíček propečený. 

Nechte asi 15 minut chladnout ve formě, pak opatrně překlopte na chladicí mřížku. Po úplném vychladnutí lehce pocukrujte moučkovým cukrem. 

Skvěle chutná s bílým jogurtem nebo zakysanou smetanou. Vláčný a dobrý vydrží několik dní. 

*Melasu koupíte v prodejnách zdravé výživy, v některých supermarketech nebo lékárnách. Konzistencí trochu připomíná tekutější med, ale má tmavě hnědou až černou barvu.