Na letní jablíčka si ještě chvilku počkáme, ale pokud vám doma zbylo několik starších a nevzhledných, které už stejně nikdo nechce jíst, upečte si tento skvělý chlebíček. Je krásně vláčný, voňavý a plný jablek. Perfektně se hodí ke snídani, což je má oblíbená varianta, ale určitě vás okouzlí i k odpolední kávě. 

Příprava je rychlá a jednoduchá, dokonce jsem původní záměr oddělené šlehání bílků a žloutků zavrhla a šoupla všechno do jedné mísy. Jablka těsto příjemně osladí a hlavně zvláční. Já jsem měla poměrně sladká, ale hodit se budou určitě i ta kyselejší. Množství cukru si případně upravte. Kromě ořechů, které jsou v receptu uvedeny, můžete přidat i rozinky. 

Vláčný jablečný chlebíček (menší forma ca. 25×10 cm):

3 menší vejce 

80 g třtinového cukru

50 g rostlinného oleje

135 g polohrubé mouky

65 g hladké celozrnné mouky (špaldové, pšeničné)

1 lžička jedlé sody

1 lžička skořice

špetka soli

300 g oloupaných a nahrubo nastrouhaných jablek 

50 g vlašských ořechů (hrubě mleté či nasekané)

Troubu předehřejte na 170 stupňů, menší formu na chlebíček (ca. 25x10cm) vymažte a vysypte, jak máte ve zvyku.

Vejce vyšlehejte s cukrem do husté pěny, pak pomalu zašlehejte olej. 

Mouky smíchejte se sodou, skořicí a špetkou soli. Přisypte do vaječné pěny a dobře promíchejte. Přidejte nastrouhaná jablka a nakonec vlašské ořechy. Těsto dobře promíchejte a přendejte do připravené formy. 

Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 30-40 minut, špejlí si ověřte, že je chlebíček propečený. Nechte zčásti vychladnout ve formě, teprve pak opatrně vyklopte na chladicí mřížku. 

Před servírováním můžete lehce pocukrovat, ale není to nutné. Skvěle chutná s bílým jogurtem nebo zakysanou smetanou. Vláčný vydrží několik dní.