Určitě si říkáte, že jsem jako pejsek s kočičkou, co pekly dort a nacpaly do něj vše, co jim přišlo pod ruku. No, trochu pravdy na tom bude 🙂 Musím uznat, že kombinace máku, višní a cukety není zrovna obvyklá, jenže tenhle chlebíček měl být původně úplně jiný. Základem všeho byla samozřejmě cuketa, kterých má většina z nás tak nějak nadbytek a pořád vymýšlíme, co z nich připravit nového 🙂

Takže, … původně jsem chtěla upéct ořechový chlebíček s cuketou. Pak jsem si ale uvědomila, že ořechy používám ve svých receptech dost často, zvlášť v poslední době, a rozhodla se pro mák. Cuketa ho hezky zvláční a když ji oloupete a nepřiznáte, nikdo to nepozná 🙂 A aby to nebyl jen obyčejný makový chlebíček, chtěla jsem ho nějak vylepšit. Jaká náhoda, že v lednici byla načatá sklenice s višňovým kompotem. 

Chlebíček je díky cuketě krásně vláčný s plnou makovou chutí. Višně jsou lehce nakyslé a příjemně chlebíček osvěží. Chuťově by se hodily třeba i meruňky nebo švestky. Rozhodně nemusíte mít strach, špatně jako pejskovi s kočičkou Vám po něm určitě nebude 🙂

Na malou chlebíčkovou formu (cca 25 x 10 cm) si připravte:

130 g polohrubé mouky

100 g mletého máku

1 lžička skořice

1 lžička prášku do pečiva

špetka jedlé sody

2 vejce

80-90 g třtinového cukru

65 g rostlinného oleje

150 g jemně nastrouhané cukety

cca 150 g kompotovaných višní (švestek nebo meruněk)

Připravte si menší chlebíčkovou formu (cca 25 x 10 cm), kterou vymažte a vysypte. Troubu předehřejte na 170 stupňů.

V misce smíchejte mouku, mák, skořici, prášek do pečiva a jedlou sodu. Odložte stranou.

V jiné misce společně vyšlehejte vejce s třtinovým cukrem do pěny, pak pomalu zašlehejte olej. Vmíchejte moučnou směs, pak nastrouhanou cuketu. Dobře promíchejte a lehce prošlehejte. 

Asi polovinu směsi nalijte do formy, do těsta rovnoměrně rozložte višně a zalijte zbytkem těsta. Pokud použijete větší ovoce jako třeba meruňky, nakrájejte je na menší kousky.

Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 30-40 minut, ke konci můžete teplotu snížit na 150 stupňů. Pomocí špejle si ověřte, zda je chlebíček propečený. Nechte chvilku vychladnout, pak vyklopte na chladicí mřížku.