Tak je za námi další rok, v mém případě už třetí v pořadí, kdy se věnuji psaní tohoto blogu. Chtěla bych vám při té příležitosti moc poděkovat za přízeň a důvěru v mé recepty. Moc si vážím vašich komentářů, ať už tady na blogu nebo na facebooku, děkuji za krásné e-maily a zaslané fotografie vašich „výtvorů“. Dodává mi to chuť a sílu do dalšího pečení a také pocit, že to má nějaký smysl. 

Ale už dost slov a jde se radši péct. Pro začátek roku jsem vybrala klasiku v podobě mramorové bábovky. Peče se u nás v rodině už od nepaměti, pekla ji moje babička, maminka a teď už ji peču i já. A přestože je to jen „obyčejná“ bábovka, každý kdo dosud ochutnal, ji chválil až do nebe 🙂

Bábovka je krásně vláčná, voňavá a „vytuněná“ křupavými mandličkami. Jako malá jsem si vždycky vybírala kousek, kde bylo mandlí nejvíce a občas jsem je z bábovky potají vydloubávala 🙂 Do bábovky se přidává olej, který mi do podobných těst přijde vhodnější než máslo. Bábovka je pak hezky nadýchaná a vláčná. Já osobně mám ráda v bábovce jen takové lehké mramorování, ale klidně si kakaového těsta udělejte více.  

Základem úspěchu je stejná pokojová teplota všech surovin. Pokud nestihnete vejce vyndat včas z lednice, ponořte je na chvilku do teplé vody. Mléko můžete zase trochu přihřát v mikrovlnce. Mouku je dobré prosít a promíchat s práškem do pečiva ještě před přidáním do těsta. Sníh šlehejte zpočátku pomalu, teprve až se vytvoří lehká pěna, přidejte na intenzitě. Do těsta ho přidávejte po částech a velmi opatrně vmíchejte. 

Mramorová bábovka s mandlemi (střední forma):

4 vejce, odděleně, velikost M

130-140 g cukru krupice

110 ml rostlinného oleje (použila jsem máslovou Manku)

250 g polohrubé mouky

2 lžičky prášku do pečiva

200 ml mléka

1-2 lžičky kakaa

citronová kůra, rum

mandle

Troubu předehřejte na 175 stupňů, formu vymažte a vysypte, jak jste zvyklý. Já používám směs na vymazání – viz. TIP níže. Vymazanou formu vyložte celými mandlemi, ideálně do každého řádku 1-2 mandličky. Samozřejmě můžete vynechat.

Mouku promíchejte společně s práškem do pečiva. Bílky vyšlehejte se špetkou soli do pevného sněhu.

Žloutky vyšlehejte s cukrem do pěny, pak postupně zašlehejte olej. Střídavě přidávejte mouku a mléko, vždy dobře promíchejte. Přidejte citronovou kůru a trochu rumu. Nakonec opatrně po částech vmíchejte ušlehaný sníh.

Malé množství těsta odeberte stranou a smíchejte s kakaem. Do formy nalijte asi polovinu světlého těsta, pak rovnoměrně nalijte polovinu kakaového. Pokračujte světlým těstem, druhou polovinou tmavého a nakonec dolijte zbytek světlého těsta.

Dejte péct dohřáté trouby na 20 minut, pak snižte teplotu na 155 stupňů a dalších 20-30 minut dopékejte. Špejlí si ověřte, zda je bábovka propečená. Délka pečení závisí na velikosti formy.

Upečenou bábovku nechte ve formě chvilku vychladnout, pak opatrně vyklopte na chladicí mřížku a nechte zcela vychladnout. Před servírováním pocukrujte. Krásně vláčná vydrží i několik dní po upečení. 

TIP – Směs na vymazání formy

2 lžíce polohrubé mouky, 2 lžíce rostlinného oleje, 2 lžíce ztuženého tuku (změklého)

Všechno společně prošlehejte a směsí pomocí štětce vytřete celou formu. Zbytek směsi můžete uchovat v lednici pro další použití.