Netajím se tím, že nemám tyhle 3D dorty ze silikonových forem ráda. Asi proto jich na mém blogu moc nenajdete, tenhle je vlastně asi první 🙂 Což o to, vzhledově jsou moc hezké, ale na mě je tam prostě hrozně málo „buchty“ a příliš mnoho nadýchaného krému. Nicméně tuhle formu jsem dostala jako dárek, pravda, tak trochu zlomyslný, a tak jsem se překonala a něco vytvořila 🙂

A musím říct, že jsem s výsledkem celkem spokojená. Nepouštěla jsem se do žádných složitostí o deseti vrstvách, myslím, že dva krémy jsou pro začátek tak akorát. Chuťově jsem vsadila na osvědčenou kombinaci malina a čokoláda, a byla jsem sama překvapená, jak to bylo dobré :)) S formou se dobře pracovalo, dortík šel krásně „vyloupnout“ i polévat.

Pokud jde o přípravu, tenhle dort se nijak zásadně neliší od mini dortíků, kterých mám na blogu už několik. Výrobu je potřeba rozfázovat do několika hodin a dní. Něco si můžete připravit předem, jako třeba upéct korpus nebo čokoládovou polevu. Každopádně dort je potřeba nechat pořádně zamrazit, aby šel dobře vyndat z formy a následně polít.

Malinové srdce (bezlepkové)

silikonová forma Ti Amo od firmy Silikomart objem 1000 ml

Čokoládový korpus (průměr 17 cm):

2 vejce, odděleně
60 g cukru krupice
30 g hořké čokolády 55-65%
30 g smetany ke šlehání 33%
20 g rýžové mouky
10 g kakaa

Troubu předehřejte na 175 stupňů, dno dortové formy o průměru 17 cm vyložte pečícím papírem.
Smetanu zahřejte a nalijte na nasekanou čokoládu. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka, nechte zchladnout. V misce promíchejte prosátou mouku a kakao.
Žloutky vyšlehejte s třetinou cukru do pěny, pak přimíchejte zchladlou čokoládovou směs a mouku s kakaem. Z bílků a zbylého cukru ušlehejte sníh, který po částech vmíchejte do těsta.
Těsto nalijte do připravené formy a dejte péct na 25-30 minut do trouby. Špejlí si ověřte, že je korpus propečený. Nechte vychladnout ve formě, pak opatrně odřízněte od formy a vyklopte. Korpus se uprostřed trochu propadne, u bezlepkového těsta je to zcela přirozené. Po úplném vychladnutí seřízněte korpus do roviny a vyřízněte z něj tvar srdce (vykrajovátko je součást formy).

Rychlá čokoládová pěna:
80 g hořké čokolády 60-70%
150 ml smetany ke šlehání 33%

Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni nebo mikrovlnné troubě a nechce při pokojové teplotě za občasného míchání zcela vychladnout. Smetanu vyšlehejte a opatrně po částech vmíchejte do studené čokolády. Pěnou naplňte silikonové polokoule o průměr 40 mm (případně jinou velikosti či tvar) a dejte zamrazit.

Malinová Ruby pěna:
4 g plátkové želatiny Dr. Oetker
80 g smetany ke šlehání 33%
80 g malinového pyré
180 g růžové čokolády Ruby Callebaut
160 g smetany ke šlehání 33%

Želatinu dejte do misky se studenou vodou a nechte změknout.
Čokoládu dejte do misky a rozpusťte v mikrovlnné troubě nebo vodní lázni.
V rendlíku společně zahřejte 80 g smetany a malinové pyré. Stáhněte z kamen, přidejte plátky změklé želatiny a promíchejte do úplného rozpuštění. Na dvakrát nalijte na rozpouštěnou čokoládu, pokaždé dobře promíchejte. Celou směs promixujte tyčovým mixérem a nechte zchladnout na 35 stupňů.
Zbylou smetanu (160 g) vyšlehejte do polotuha a po částech vmíchejte do zchladlé čokoládové směsi.

Sestavení dortu
Silikonovou formu si položte na pevnou podložku nebo tácek. Do silikonové formy nalijte asi 2/3 malinové pěny. Do pěny vmáčkněte několik čokoládových polokoulí a zalijte trochou malinové pěny. Vložte korpus a lehce vmáčkněte. Je možné, že malinovou pěnu nespotřebujete všechnu, záleží na výšce korpusu a počtu čokoládových polokoulí, které do dortu dát. Dort dejte na několik hodin do mrazáku, ideálně přes noc.

Zrcadlová čokoládová poleva:
10 g plátkové želatiny Dr. Oetker
125 ml vody
225 g cukru krupice
150 g hořké čokolády 60-70%
30 g prosátého kakaa
65 ml smetany 33%

Želatinu dejte do misky se studenou vodou a nechte změknout.
Vodu s cukrem dejte do kastrolu a při střední teplotě svařte na 103 stupňů.
Stáhněte z kamen, přisypte čokoládu a za stálého míchání nechte rozpustit. Přisypte prosáté kakao, následně teplou smetanu a dobře promíchejte.
Jakmile směs zchladne na 60 stupňů, přidejte změklou želatinu a míchejte do úplného rozpuštění. Polevu přelijte přes jemné sítko, pak lehce promixujte tyčovým mixérem a znovu přelijte přes sítko.
Dejte do misky, přikryjte folií (přímo na polevu) a dejte do lednice na několik hodin vychladit (ideálně přes noc). Před použitím ji pak zahřejte na 30-32 stupňů a aplikujte na dort. Polevu lze použít opakovaně, možno i zamrazit.

Dokončení dortu
Polevu si zahřejte na teplotu 30-32 stupňů (v mikrovlnné troubě nebo vodní lázni), pro větší lesk můžete ještě znovu promixovat. Na tác nebo větší talíř dejte chladicí mřížku nebo hrnek či menší misku. Dort opatrně vyloupněte ze silikonové formy a položte na připravenou mřížku či hrnek. Takto připravený dort polijte. Dejte pozor, aby poleva byla opravdu všude. Nechte polevu okapat, nožem nebo paletkou otřete spodní hranu dortu a opatrně přeneste na tác nebo dortovou podložku. Ozdobte dle vlastní fantazie, já zvolila jen maliny sušené mrazem. Dort nechte v lednici několik hodin povolit.