Inspiraci na tento cheesecake jsem našla před časem na jednom polském blogu a od té doby mi nedal spát. Mám totiž moc ráda kombinaci skořice, zázvoru a bílé čokolády, mimochodem má oblíbená náplň do makronek, takže jsem ho prostě musela vyzkoušet 🙂

Kombinace sýrové náplně a hrušek je sama o sobě moc dobrá, ale špetka zázvoru to ještě vylepšuje. Ale nemusíte mít strach, že by zázvor přebil celkovou chuť, je ho tam opravdu jen trochu, někteří to ani nepoznali 🙂 Cheesecake není příliš sladký, takže poleva z bílé čokolády ho příjemně doplňuje. 

Z původního receptu jsem použila jen nápad a kombinace chutí, suroviny a jejich množství jsem si víceméně upravila podle svého. Do základu jsem použila mix vanilkových a kakaových sušenek, ale skvěle by se určitě hodily karamelové Lotus nebo nějaké skořicové. 

Z níže uvedeného receptu připravíte cheesecake o průměru 20 cm.

Sušenkový základ:

120 g rozmixovaných sušenek (použila jsem mix vanilkových a kakaových)

lžička skořice

špetka mletého zázvoru

30 g rozpuštěného másla

1 žloutek

Troubu předehřejte na 190 stupňů, formu o průměru 20 cm vyložte pečícím papírem. 

Sušenky smíchejte s kořením, rozpuštěným máslem a žloutkem. Nasypte do připravené formy a vmáčkněte do dna. Dejte zapéct na 10 minut do trouby.

Nechte vychladnout, troubu stáhněte na 150 stupňů a připravte sýrovou náplň.

Sýrová náplň:

500 g krémová sýra typu Philadelphia, Lučina, Palouček …

180 g zakysané smetany

100 g cukru krupice

2 lžíce hladké mouky

3/4 lžičky mletého zázvoru

špetka skořice

3 vejce (velikost M)

kompotované hrušky, cca 6-8 půlek

Sýr, smetanu, cukr a mouku dejte do mísy a při nízkých otáčkách prošlehejte do krémova. Přidejte koření a opět promíchejte. Pak přidejte vejce jedno po druhém, každé dobře zašlehejte, než přidáte další. Náplň nalijte na předpečený sušenkový základ.

Půlky hrušek rozkrojte na menší plátky a poskládejte do sýrové náplně. Lehce vmáčkněte, tak aby hrušky „nevykukovaly“, případně jen trochu. 

Dejte péct do trouby vyhřáté na 150 stupňů asi na 40-50 minut. Střed koláče by měl být pevný. Nechte pomalu chladnout v pootevřené troubě. Abyste předešly praskání koláče, po chvilce chladnutí ořízněte boky koláče ostrým nožem od formy.

Koláč nechte zcela vychladnout při pokojové teplotě, pak dejte chladit na několik hodin do lednice. Ideálně přes noc. 

Poleva z bílé čokolády:

40 ml smetany ke šlehání 30-33%

75 g kvalitní bílé čokolády 

špetka skořice a zázvoru

Smetanu i čokoládu společně zahřejte ve vodní lázni, vymíchejte do hladké polevy. Můžete přidat špetku koření. Polevu nechte trochu zchladnout a pak nalijte na vychlazený koláč.