Cheesecake může mít mnoho podob, ať už je pečený či nepečený, klasický velký nebo ve formě mini dortíků. Asi nejčastěji se připravuje se sušenkovou krustou, ale jako základ může sloužit i křehké či jiné těsto. Já ho tentokrát zkusila upéct v tartaletkách. Takže varianta mini s křehkým těstem 🙂 

Výsledek mě velmi příjemně překvapil, protože tartaletky zůstaly pevné, ale zároveň měkké a vláčné. Nejdříve jsem upekla samostatné tartaletky, teprve pak přidala sýrovou náplň a dopekla. Chuťově jsou velmi povedené, lehce nakyslé maliny se skvěle doplňují se sýrem i kakaovým těstem.  Na 6 kakaových tartaletek si připravte:

90 g másla

45 g moučkového cukru

40 g žloutků (1 – 2 žloutky)

115 g hladké mouky

25 g kakaa

citronová kůra (citronový olej)

špetka soli

Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem, citronovou kůrou a žloutky, ne úplně do pěny, jen aby se suroviny pěkně spojily. Pak přisypte mouku smíchanou s kakaem a solí a krátce prošlehejte. Hmotu přesuňte na lehce pomoučněnou plochu a rychle zpracujte do kompaktního těsta. Já si pomáhám plastovou stěrkou, těsto se nelepí na ruce a během chvilky je spojené. Snažte se nepřidávat mouku. 

Hotové těsto zabalte do folie a dejte na 15 – 20 minut do lednice. Nemělo by úplně ztuhnout, aby se s ním dobře pracovalo.

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Připravte si formičky na tartaletky, uvedené množství vystačí asi na 6 tartaletek o průměru 8-10 cm. Ale klidně použijte jiný rozměr nebo koláčovou formu. Pokud máte formičky s nepřilnavým povrchem, není nutné vymazávat. Dále budete potřebovat luštěniny na slepé pečení a pečící papír.

Zchladlé těsto si můžete rozdělit na odpovídající počet formiček a každou část vyválet zvlášť. Nebo rozválejte polovinu těsta a současně přeneste na polovinu formiček. Těsto lehce vmáčkněte do formičky a upravte okraje. Přikryjte kouskem pečícího papíru (skvěle se hodí košíček na muffiny) a dno vyložte suchými luštěninami. Dejte péct do vyhřáté trouby na 10 – 15 minut. Délka pečení je závislá na velikosti formiček, které použijete.

Tartaletky nechte chvilku vychladnout, sundejte papír s luštěninami a opatrně je vyklopte, pozor, jsou velmi křehké. Můžete si je upéct i den předem.

Cheesecake (sýrová náplň):

300 g čerstvého smetanového sýra typu Philadelphia, Lučina (použila jsem Palouček)

80 g zakysané smetany

2-3 lžíce cukru krupice (případně více dle chuti)

2 lžičky kukuřičného škrobu

1 vejce

citronová kůra nebo pár kapek citronového oleje

čerstvé maliny

Troubu předehřejte na 150 stupňů. Tartaletky rozložte na plech. Dala jsem je samostatně bez formiček. Pekla jsem je už den předem, takže byly hezky pevné.

Sýr a smetanu lehce prošlehejte s cukrem a škrobem, přidejte vejce a citronovou kůru (citronový olej). Nešlehejte příliš dlouho, stačí i ručně stěrkou.

Maliny natrhejte na menší kousky a vmíchejte do sýrové směsi. Množství záleží na vás podle chuti. Pokud použijte mražené maliny, doporučuji nechat rozmrazit a okapat, než vmícháte.

Směs rozdělte do vychladlých tartaletek a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 20 minut, až je střed koláčků pevný. Nechte vychladnout, pak teprve opatrně přeneste na tácek. Koláčky jsou hned po upečení velmi křehké a měkké, chladnutím ale zpevní.

Dejte vychladit na několik hodin do lednice, ideálně přes noc. Před servírováním můžete lehce pocukrovat a přizdobit čerstvými malinami.