Na první pohled to moc jako cheesecake nevypadá, spíš jako drobenkový koláč. Nicméně jedna ze surovin je sýr a základem sušenková vrstva, takže to je cheesecake 🙂 Na druhou stranu zase jablka a drobenka jsou typické spíše pro koláč. Řekla bych, že je to tak něco mezi. Myslím ale, že název není zas tak důležitý, hlavně že chutná 🙂

Sýrová vrstva je nižší, než u klasického cheesecaku, proto není v chuti tak dominantní. Jablka dodají vláčnost a skvěle ladí s křupavou drobenkou na vrchu. Aby sušenky ladili, vybrala jsem karamelové Lotus, ale hodili by se třeba i skořicové. No a slaný karamel je v tomto případě taková třešnička na dortu. Pokud se Vám s ním nechce dělat, můžete ho klidně vynechat, koláč bude dobrý i bez něj. 

Cheesecake jsem udělala do čtvercové formy, protože se mi moc líbí jednotlivé hranaté porce. Použila jsem menší ráfek bez dna o rozměru 20 x 20 cm. Když zkouším nový recept, většinou dělám jen malé množství pro případ, že by se nepovedlo nebo nechutnalo. V tomhle případě to naštěstí neplatilo a po koláči se jen zaprášilo. Pokud nemáte čtvercovou formu, použijte klasickou kulatou o průměru 22-23 cm. 

Sušenkový základ:

140 g karamelových sušenek Lotus

40 g rozpuštěného másla

Troubu předehřejte na 170 stupňů, dno formy vyložte pečícím papírem. Sušenky rozmixujte a smíchejte s rozpuštěným máslem. Směs vsypte do připravené formy a vytvarujte dno, dobře přitlačte. Dejte péct do vyhřáté trouby na 10 – 12 minut. 

Sýrová náplň:

250 g krémového sýra 

50 g cukru krupice

1/2 lžičky vanilkového extraktu

1 velké vejce

Sýr vyšlehejte společně s cukrem do hladké směsi. Přidejte vanilku a zašlehejte vejce. Nalijte na horkou předpečenou sušenkovou krustu a uhlaďte.

Jablková náplň:

3 jablka, lépe kyselejší

1/2 lžičky skořice

špetka muškátového oříšku

Jablka oloupejte a nakrájejte na malé kousky. Promíchejte s kořením a rovnoměrně navrstvěte na sýrovou směs.

Drobenka:

1/2 hrnku třtinového cukru

1/2 hrnku celozrnné mouky (nebo polohrubé)

1/4 hrnku ovesných vloček

50 g másla

Cukr, mouku a vločky smíchejte, přidejte máslo nakrájené na malé kousky. Nejrychleji připravíte drobenku v mixéru nebo food procesoru, ale můžete klidně i ručně. Drobenku rovnoměrně nasypte na jablka dejte péct do trouby vyhřáté na 170 stupňů asi na 30 minut. Nechte cheesecake vychladnout při pokojové teplotě a pak dejte min. na 8 hodin do lednice. 

Pro dokonalý chuťový zážitek si připravte slaný karamel:

1/2 hrnek cukru krupice

43 g másla

1/4 hrnku smetany ke šlehání 33%

cca 0,5 lžičky mořské soli

Cukr dejte do menšího hrnce a při střední teplotě nechte pomalu rozpustit. Míchejte dřevěnou vařečkou, až do úplného rozpuštění. Pak přidejte máslo rozkrájené na malé kousky a opatrně míchejte až se směs krásně spojí. Stáhněte z kamen, vmíchejte sůl a vlijte smetanu. Metlou dobře prošlehejte, vraťte na kamna a chvilku ještě provařte, aby byl karamel krásně krémový. Za občasného míchaní pak nechte vychladnout. Množství soli je orientační, hodně záleží na chuťových buňkách každého z nás. Já mám ráda hodně slaný, soli dávám trochu více 🙂 

Cheesecake opatrně vyndejte s formy, rozkrájejte na jednotlivé porce a polijte slaným karamelem. Pokud Vám karamel příliš ztuhl, dejte ho na pár sekund do mikrovlnné trouby. Na rozdíl od klasického cheesecaku, tenhle chutná nejlépe při pokojové teplotě. Před servírováním ho tedy vyndejte včas z lednice, rozdíl v chuti je opravdu znát 🙂