Ostružiny … jestli mě paměť neklame, tak z ostružin jsem ještě nikdy nic nepekla. Občas jsem je dávala na ovocný dort jako dekoraci, ale to bude asi tak všechno. Takže když jsem dostala mísu nádherných ostružin přímo ze zahrádky, musela jsem trochu popřemýšlet co s nimi. Byla by asi velká škoda hodit je jen tak na koláč a posypat drobenkou. 

Naštěstí jsem ve své databázi oblíbených receptů objevila tenhle cheesecake. Původně byl sice s malinami, ale ostružiny mu sedly perfektně. Cheesecake má klasickou sušenkovou krustu, sýrovou náplň a nahoře drobenku z křehkého těsta. Vzhledem tak trochu připomíná drobenkový koláč 🙂

Přestože cheesecake peču vždy jen se sýra, tady jsem ho zkusila částečně nahradit tučným tvarohem. A dopadlo to skvěle, tvaroh chuť sýra nepřebil. Náplň je krásně jemná a vláčná, není suchá ani dusivá, jak to občas u tvarohu bývá. Drobenka je pak příjemné zpestření, i když chutí i konzistencí připomíná spíše linecké těsto. 

Koláč jsem pekla ve čtvercové formě 20 x 20 cm, tak jak bylo uvedeno v receptu. Nicméně příště bych možná volila formu o něco málo větší. Sušenkový základ se v tomto případě nepředpéká, peče se vše najedou. Předem doporučuji vyndat všechny suroviny z lednice, tak aby měly pokojovou teplotu. 

Sušenkový základ:

180 g sušenek

90 g másla

Troubu předehřejte na 170 stupňů, dno formy vyložte pečícím papírem. Já použila jen dortový ráfek 20 x 20 cm. Sušenky rozmixujte a smíchejte s rozpuštěným máslem. Směs vsypte do připravené formy a vytvarujte dno, dobře přitlačte. Odložte stranou, než si připravíte náplň. 

Sýrová vrstva:

300 g krémového sýra

250 g tučného tvarohu ve vaničce

100 g krupicového cukru

1 lžička vanilkového cukru nebo extraktu

2 vejce

čerstvé ostružiny (maliny)

Sýr, tvaroh a cukr dejte do mísy a společně prošlehejte do hladka. Přidejte vanilku a zašlehejte vejce, jedno po druhém. Nalijte na připravený sušenkový základ a rozetřete. Poklaďte ostružinami po celé ploše a lehce vmáčkněte do krému. Nechte stranou a připravte drobenku.

Drobenka:

70 g změklého másla

40 g moučkového cukru

1 vejce

160 g hladké mouky

špetka soli

1/2 lžičky prášky do pečiva

citronová kůra nebo olej

Změklé máslo vyšlehejte s moučkovým cukrem do krémova. Přidejte vejce s citronovou kůrou (olejem) a dobře zašlehejte.

Mouku smíchejte se solí a práškem do pečiva a vmíchejte do máslové směsi. Dobře promíchejte, vznikne Vám takové mazlavější těsto. Nepřidávejte mouku, není to klasická drobenka, více se to podobá křehkému těstu. Rukama oddělujte malé kousky těsta a rozložte na sýrovou vrstvu.

Dejte péct do vyhřáté trouby na 170 stupňů asi na 35 – 40 minut, až je vrchní vrstva lehce do zlatova. Po upečení nechte zcela vychladnout ve formě. 

Koláč můžete nechat přes noc vychladit v lednici, servírujte ale při pokojové teplotě. Krásně vláčný a dobrý vydrží několik dní.

A pokud už neseženete ostružiny nebo maliny, upečte si podobný cheesecake s jablky 🙂