Je neuvěřitelné, co dokáže jeden malý hřebíček a kousek skořice s obyčejnými švestkami. Stačí společně nechat povařit, přidat trochu třtinového cukru a máte vynikající švestkovou omáčku. Nemám ráda teplé ovoce, ale tyhle švestky jsou dokonalé, nejen na cheesecake. A ta vůně, která se Vám bude linout po celé kuchyni 🙂 

Cheesecake jsem tentokrát zkusila upéct v silikonové formě na muffiny bez použití papírových košíčků. Byl to více méně test, jak dobře půjdou dortíky z formy vyndat. Test dopadl na výbornou, vychlazené dortíky hezky „vyloupnete“, jen se s nimi hůře manipuluje 🙂 Není je prostě za co chytit, tak abyste je nepomačkaly. Hladký tvar dortíků vypadá sice moc hezky, ale papírové košíčky jsou přeci jen praktičtější 🙂

Švestkovou omáčku si můžete připravit den předem, nechat v lednici a před servírováním ohřát. Je skvělá teplá, ale můžete ji samozřejmě podávat i studenou. S cheesecakem je to perfektní chuťová kombinace. Mě osobně to chutná víc, než třeba cheesecake s jahodami. Ale možná to bude tím, že mám radši švestky, než jahody 🙂

Z níže uvedeného receptu připravíte 12 mini dortíků.

Na sušenkový základ si připravte:

120 g skořicových sušenek (použila jsem Tasino z Lidlu)

50 g rozpuštěného másla 

Sušenky rozdrťte nebo rozmixujte a smíchejte s rozpuštěným máslem. Pokud použijete kovovou formu, vyložte ji papírovými košíčky. V případě silikonové formy nejsou košíčky nutné, ale být mohou 🙂 Sušenkovou směs rovnoměrně rozdělte do 12 košíčků a pomocí lžičky vytvarujte dna dortíků. Než si připravíte náplň, dejte do lednice.

Troubu předehřejte na 150 stupňů.

Na sýrovou náplň: 

450-500 g čerstvého sýra (použila jsem Cream cheese classic z Lidlu)

100 g zakysané smetany

100 g cukru krupice

2 velká vejce

citronová kůra nebo citronový olej

V míse lehce našlehejte sýr a zakysanou smetanu, přidejte cukr a na nízké otáčky pokračujte ve šlehání, až se vše spojí. Přidejte vejce, jedno po druhém, každé dobře zašlehejte. Nakonec přidejte citronovou kůru nebo pár kapek oleje. Po celou dobu šlehejte pomalu, aby se do směsi nedostalo příliš vzduchu. Základem úspěchu je také stejná pokojová teplota všech surovin, proto si je předem včas vyndejte z lednice.

Sýrovou směs rozdělte rovnoměrně do všech 12 košíčků na připravený sušenkový základ. Dejte péct do vyhřáté trouby na 18 – 20 minut na střední příčku. Středy dortíků nemusí být úplně propečené. Nechte ve formě zcela vychladnout, pak přikryjte folií nebo alobalem a dejte do lednice, nejlépe přes noc.

Pokud byste dávali dortíky do lednice ještě teplé, pak nezakrývejte folií, srazila by se pod ní voda a dortíky by zvlhly. 

Švestková omáčka:

250 -300 g švestek

3 lžíce třtinového cukru

1 hřebíček

menší svitek skořice

lžička citronové šťávy

Švestky vypeckujte, rozkrájejte na čtvrtiny a dejte do kastrolu. Přidejte cukr, koření, citronovou šťávu a asi 2-3 lžíce vody. Pod pokličkou vařte na mírném ohni 25-30 minut, pak odklopte a nechte ještě asi 15 minut dusit. Švestky by se měly lehce rozvařit a vytvořit omáčku.

Před servírováním vyndejte z omáčky koření (hřebíček a skořici). Omáčka je skvělá teplá, ale můžete ji samozřejmě podávat i studenou. Uchovávejte v lednici.