Vím, že klasický cheesecake ze sýra je skvělý a není potřeba na něm nic měnit, přesto mi to ale nedalo. Sýr jsem v plné míře nahradila tvarohem, přidala trochu povidel a špetku skořice a vznikla tak docela povedená a chuťově zajímavá obměna. Je to vlastně taková česká verze amerického cheesecaku 🙂 Musím ale přiznat, že jsem s názvem dlouho váhala, protože nejsem příznivcem přípravy cheesecaku z tvarohu. Nakonec ale zvítězila oblíbenost tohoto dezertu a tím i jeho názvu. Přestože to není české slovo, je u nás hodně rozšířené a jeho význam není potřeba vysvětlovat. 

Proti klasické přípravě jsem udělala ještě jednu drobnou změnu. Na dna dortíků jsem použila celé sušenky, nikoliv drcené a smíchané s máslem, jak je obvyklé. Jakmile jsem totiž zjistila, že sušenky skoro přesně pasují do košíčků, přišlo mi zbytečně je mixovat a míchat s máslem. Použila jsem skořicové sušenky Tasino z Lidlu, bez obav ale použijte i jiné 🙂

Na 12 ks tvarohových mini dortíků si připravte:
350 g tvarohu v kostce (ne vaničkový)
150 g zakysané smetany
100 g cukru krupice
špetka skořice
2 vejce
+
balíček kulatých skořicových sušenek Tasino (příp. jiné oblíbené)
3-4 lžíce švestkových povidel
rum a skořice na dochucení

Troubu předehřejte na 150 stupňů, formu na muffiny vyložte papírovými košíčky. Na dno každého košíčku položte jednu skořicovou sušenku, která bude tvořit dno dortíku. 

Do povidel přidejte trochu rumu a špetku skořice a dobře rozmíchejte. Lepší jsou povidla tekutější.

Tvaroh a zakysanou smetanu společně promixujte (mixér, tyčák, food processor) do hladké krémové konzistence. Přendejte do mísy, přidejte cukr se skořicí a šlehačem na nižší otáčky dobře prošlehejte. 

Přidejte vejce, jedno po druhém, každé dobře zašlehejte. Po celou dobu šlehejte pomalu, aby se do směsi nedostalo příliš vzduchu. Základem úspěchu je také stejná pokojová teplota všech surovin, proto si je předem včas vyndejte z lednice.

Směs rozdělte rovnoměrně do 12 košíčků. Do každého dortíku pak přidejte lžičku povidel. Pomocí párátka můžete povidla lehce promíchat v tvarohu nebo nechat jen tak.

Dejte péct do vyhřáté trouby na 18 – 20 minut na střední příčku. Nechte ve formě zcela vychladnout, pak přikryjte folií nebo alobalem a dejte i s formou do lednice, nejlépe přes noc. Druhý den dortíky z formy opatrně vyndejte a servírujte.