Jako „kytička“ se mi levandule vždycky moc líbila, ať už čerstvě rozkvetlá v květináči, sušená nebo třeba namalovaná na hrnečku. Nicméně její vůně a především chuť mi přišla vždy velmi aromatická a tak nějak moc navoněná 🙂 Ale lidé a jejich chutě se mění a tak jsem i já s přibývajícím věkem vzala tuhle květinku na milost.

Myslím, že velkou zásluhu na tom mají levandulové makronky, které jsem nejprve ochutnala v cukrárně a pak je zkusila i doma. Příjemně mě překvapily svou jemnou chutí a velmi decentním levandulovým nádechem. Samozřejmě je velmi důležité to s levandulí nepřehnat a rčení, že „méně je někdy více“ tady platí dvojnásob.

Sušenky jsou krásně křehké, voňavé a doslova nabité chutěmi. Kromě celkem dominantní levandule se do nich přidává kardamom, exotické koření zvané též jako egyptský nebo mouřeninský pepř. Podobně jako zázvor zvýrazní chuť daného pokrmu. 

Svou roli hraje samozřejmě máslo, které je svou chutí a vůní prostě nezaměnitelné. Mleté mandle zase přidají sušenkám na křehkosti a pár kapek citronového oleje je už jen třešnička na dortu 🙂

Tak co, máte odvahu se do nich pustit?

Na cca 24 levandulových sušenek si připravte:

110 g změklého másla

1/4 hrnku moučkového cukru

1/4 hrnku mandlové mouky (loupané mleté mandle)

1 hrnek hladké mouky

1 lžička kardamomu

1 lžička sušené levandule

citronová kůra nebo citronový olej

moučkový cukr s vanilkou na obalení

(použila jsem hrnek o objemu 240 ml)

Mouku, mleté mandle, kardamom a levanduli společně pomixujte.

Změklé máslo vyšlehejte s moučkovým cukrem, až je hezky hladké a nadýchané.

Přidejte moučnou směs a prošlehejte, nakonec přidejte citronovou kůru nebo pár kapek citronového oleje. Ke konci je lepší těsto dopracovat vařečkou nebo stěrkou. Těsto dejte v míse asi na 30 minut do lednice.

Troubu zapněte na 175 stupňů, plech si vyložte pečícím papírem.

Z těsta tvořte malé kuličky a klaďte na plech. Já jsem z výše uvedené dávky připravila 24 kousků. Dejte péct do vyhřáté trouby na cca 15 minut, kdy začínají lehce zlátnout. 

Nechte vychladnout, pak obalte v moučkovém cukru, do kterého přidejte trochu mleté vanilky nebo vanilkového cukru. Neobalujte horké !

Sušenky uchovávejte v uzavřené dóze. Další dny se vůně a chutě krásně rozleží a budou ještě víc intenzivní, než v den upečení.