Někomu možná kuličky připomenou vánoční cukroví, já si ale chtěla upéct jen něco malého, zdravějšího, co mohu mít po ruce, když mě honí mlsná. A že mě honí docela často 🙂 Nicméně kuličky obsahují hodně ořechů, skořici i vanilku, takže to s tím cukrovím není zas tak od věci. A pokud vím, ve spoustě domácností se peče cukroví i na Velikonoce.

Kuličky jsou křehké, plné ořechů, na jazyku se jen rozplývají. Voní po skořici a vanilce. Do těsta jsem dala jen velmi malé množství cukru, protože se kuličky po upečení ještě obalují v moučkovém. Přidala jsem trochu ovesných vloček, které jsou nejen dobré, ale i zdraví prospěšné. V chuti nejsou ale nijak výrazné, takže se nemusíte bát, že by to odpůrci zdravého mlsání odhalili 🙂  

Ořechové kuličky s ovesnými vločkami (30 ks):

100 g mletých ořechů (použila jsem mix vlašských a lískových)

50 g jemných ovesných vloček

80 g hladké mouky (použila jsem špaldovou)

špetka soli a skořice

100 g změklého másla

1 žloutek

30 g třtinového cukru

+ moučkový cukr se špetkou vanilky na obalení

V misce smíchejte mleté ořechy, ovesné vločky, mouku, sůl a skořici.

Změklé máslo vyšlehejte s cukrem a žloutkem do pěny, pak přisypte mouku s ořechy a lžící nebo vařečkou vypracujte těsto. Dejte asi na půl hodiny ztuhnout do lednice, tak aby šly z těsta dobře tvarovat kuličky.

Troubu předehřejte na 190 stupňů, plech vyložte pečícím papírem.

Z těsta tvarujte malé kuličky a rozložte na plech. Z této dávky jsem udělala 30 kousků.

Dejte péct do vyhřáté trouby na 12 – 13 minut, až jsou lehce do zlatova. Nechte chvilku vychladnout na plechu, pak opatrně přendejte na tácek.

Vlažné je obalte v moučkovém cukru. Já přidávám do cukru trochu mleté vanilky nebo vanilkového cukru 🙂 Kuličky neobalujte horké, cukr by se lepil a udělal žmolky.

Skladujte v uzavřené dóze, vydrží několik dní krásně vláčné.